ВІТАЮ ВАС, ШАНОВНІ УЧНІ 5-А КЛАСУ!
На цій сторінці блогу будуть розміщені матеріали для проведення нашої Виховної години у дистанційному форматі. Прошу вас вчасно знайомитися з матеріалами для подальшого обговорення та узагальнення інформації при зустрічах з вами в онлайн-режимі.
2024-2025 навчальний рік
14.03.2025
14 березня - День українського добровольця
День українського добровольця є щорічним святом, яке відзначається 14 березня в Україні. Сьогодні ми святкуємо День українського добровольця – день, коли ми шануємо тих, хто віддає своє життя за нашу країну, за нашу свободу та незалежність. Цей день нагадує нам про величезний внесок, який зробили українські добровольці у захисті нашої держави від агресії з боку Росії. Вони віддали свої здоров'я та життя, щоб ми могли жити в мирі та безпеці. Ми повинні бути вдячні нашим добровольцям за їхню мужність та жертовність. Це люди, які не здаються перед труднощами, не піддаються перед загрозою та не бояться захищати свою країну. Тож давайте згадаємо усіх українських добровольців, які боронили нашу землю та її народ від ворожої агресії. Нехай їхні подвиги будуть назавжди запам'ятані та вшановані. І нехай наша країна завжди має таких мужніх та небайдужих громадян, які готові відстоювати наші ідеали та цінності. Слава Україні!
10.03 - День Гімну України
21.02.2025
День рідної мови
17.02.2025
"Ми - діти України: єдині та непереможні"
Вікторина до Дня єднання
07.02.2025
09.02 - Всесвітній день безпечного Інтернету
«Інтернет - користь чи прихована небезпека»
31.01.2025
Ніколи Україні не забути цих юних душ нескорений політ
22.01.2025
ДЕНЬ СОБОРНОСТІ УКРАЇНИ
"Єдина країна, єдиний народ"
27.12.2024
Загадковий новорічний квест
20.12.2024
ТАЄМНИЦІ ЧЕСНОСТІ
13.12.2024
10.12- День прав людини
«Мої права та обов'язки»
06.12.2024
6 грудня - День Збройних Сил України
СВЯТО МИКОЛАЯ
15.11.2024
16 листопада - Міжнародний день толерантності
08.11.2024
07.11- всеукраїнський урок з медіаграмотності
«Агресія і хейт у соцмережах: як реагувати"
25.10.2024
27.10 - День української писемності та мови
День української писемності та мови: свято рідної мови
День української писемності та мови – це державне свято в Україні, яке відзначається 27 жовтня. Цей день присвячений розвитку української мови, її багатовіковій історії та ролі в становленні української нації.
Історія свята
Свято було встановлено Указом Президента України Леоніда Кучми у 1997 році. Дата святкування була обрана не випадково: 27 жовтня за новим стилем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-Літописця, автора найдавнішого літопису «Повість минулих літ» та одного з творців давньоруської літературної мови.
Чому це свято важливе?
- Підкреслення важливості української мови: Свято нагадує про багатство і красу української мови, її роль у збереженні культурної спадщини.
- Популяризація української мови: Завдяки цьому дню привертається увага до питань розвитку і вдосконалення української мови.
- Об’єднання українців: Свято є символом єдності українського народу та його прагнення зберегти свою національну ідентичність.
Традиції святкування
- Радіодиктант національної єдності: Щорічно в цей день проводять всеукраїнський радіодиктант, до якого можуть долучитися всі охочі.
- Літературні вечори та читання: У бібліотеках, школах, університетах організовують літературні вечори, читання творів українських письменників.
- Наукові конференції: Проводяться наукові конференції, присвячені проблемам української мови та літератури.
- Творчі конкурси: Організовуються різноманітні конкурси: на кращий твір, вірш, малюнок на тему української мови.
- Флешмоби та акції: Активні громадяни організовують флешмоби та акції на підтримку української мови.
Чому ми святкуємо День української писемності?
Українська мова – це не просто засіб спілкування, це наша історія, наша культура, наша душа. Святкуючи День української писемності, ми висловлюємо свою повагу до мови наших предків, підкреслюємо її важливість для нашого майбутнього.
Пам’ятаймо, що кожен з нас може долучитися до збереження і розвитку української мови. Говорімо українською, читаймо українську літературу, вивчаймо українську культуру!
03.10.24
Всесвітній день тварин
https://drive.google.com/file/d/1qGaTNbfojqVkRJ0_2fPsNfcQ2dSK-3sa/view?usp=sharing
20.09.24
https://padlet.com/oksanadejnekina/padlet-cac2yt2tuu5lfsnp
24.05.2024
СВЯТО ОСТАННЬОГО ДЗВОНИКА
03.05.2024
ВЕЛИКДЕНЬ: ДАВНІ УКРАЇНСЬКІ ТРАДИЦІЇ ТА ЗВИЧАЇ!
26.04.2024
26 квітня - Міжнародний день пам’яті про Чорнобильську катастрофу
26 квітня 1986 року – день найбільшої в історії людства техногенної катастрофи. Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи. В атмосферу Землі вирвалась хмара радіоактивного пилу. Вітер поніс на північний захід небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідали на землю, проникали у воду.
За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. На долю Білорусі припало близько 60% шкідливих викидів. Від радіаційного забруднення сильно постраждала також і Росія. Потужний циклон проніс радіоактивні речовини територіями Литви, Латвії, Польщі, Швеції, Норвегії, Австрії, Фінляндії, Великої Британії, а пізніше – Німеччини, Нідерландів, Бельгії.
ІНФОРМАЦІЙНЕ ВІДЕО
Виконати інтерактивну вправу за посиланням
https://learningapps.org/watch?v=pucz2rvsa21
05.04.2024
07.04 - Всеукраїнський день здоров’я
«Здорове харчування-невід’ємна частина успішних людей!»
TOP-9 порад від дієтолога, щодо правильного харчування:
1. Тримайте вазу з фруктами на видному місці в кухні, тоді як решту їжу ховайте в холодильник.
2. Коли йдете в супермаркет, складайте заздалегідь список, в якому не буде печива, шоколадних батончиків і перероблених продуктів. Дослідження показують, що ті, хто дотримується попереднього плану, їдять більше овочів і фруктів, ніж ті, хто ходить в магазин без списку.
3. З'їжте що-небудь корисне перед тим, як відправитися з друзями на каву, так що вам не доведеться дивитися в меню, ковтати слину і повторювати, як мантру, "мені тільки каву, будь ласка". Дослідження за участю 22 000 дорослих американців показало, що ті, хто п'є каву або дієтичні напої, також їдять більше шкідливої їжі (наприклад, фаст-фуду).
4. Відмовтеся від перекусів шоколадками та іншими солодощами.
5. Розробіть здорову харчову політику, щоб з вами завжди були вода і фрукти, або хоча б вода.
6. Завжди тримайте поблизу яблуко або інший фрукт (в ящику стола, сумці або рюкзаку), щоб, зголоднівши, не спокуситися шоколадним батончиком.
7. Не кладіть на тарілку багато їжі, щоб уникнути синдрому "чистої тарілки", що змушує вас доїдати навіть те, що доїдати вам не хочеться. Дослідження показують, що люди з'їдають близько 92% того, що накладають собі. Якщо все-таки хочете з'їсти більше – краще додайте в тарілку салату.
8. Не піддавайтеся на акції, які спонукають накупити продуктів "про запас". Згідно з дослідженнями, люди, які купують продукти у великих упаковках, з'їдають більше, ніж ті, хто віддає перевагу стандартним упаковкам.
9. Якщо ви маєте справу зі шведським столом, спочатку огляньте весь асортимент і виберіть найкорисніше із запропонованого. Дослідження показує, що більшість людей набирають те, що бачать першим. Тому якщо шведський стіл організовуєте ви, помістіть найкорисніші продукти якомога ближче до гостей.
10 найшкідливіших продуктів харчування
1. Жувальні цукерки, пастила, «чупа-чупси». Мало того, що цукор псує зубну емаль, хімічні добавки і фарбники, які містяться в подібних продуктах у величезних кількостях, завдають удару по всьому організму.
2. Чіпси, як кукурудзяні, так і картопляні, - дуже шкідливі для організму. Чіпси - це ніщо інше, як суміш вуглеводів і жиру, в оболонці фарбників і замінників смаку.
3. Солодкі газовані напої - коктейль з цукру, хімії і газів прискорює розподіл по організму токсинів. Кока-кола, наприклад, чудовий засіб від вапняного накипу і іржі. Газовані солодкі напої шкідливі і високою концентрацією цукру - в еквіваленті чотири-п'ять чайних ложок, розбавлених в стакані води. Тому, угамувавши спрагу такою газованою водою, ви вже через п'ять хвилин знову захочете пити.
4. Шоколадні батончики. Хоча в чистому виді какао вельми корисне, в шоколадних плитках, які поступають до нас у продаж чисте какао міститься в мінімальних кількостях. Корисний плід хімічними добавками, генетично модифікованими продуктами, фарбниками і ароматизаторами.
5. Сосиски і ковбаси. М'ясні делікатеси містять так звані приховані жири (свиняча шкірка, сало, нутряний жир), все це вуалюється ароматизаторами і замінниками смаків. Багато виробників м'ясних виробів використовують трансгени. Так сосиски, сардельки, ковбаси на 80 % складаються з трансгенної сої (отримана із застосуванням генної інженерії). Деякі замінники смаку і зовсім визнані канцерогенними.
6. Жирне м'ясо сприяє утворенню бляшок холестеринів на судинах, що прискорює старіння організму, веде до виникнення серцево-судинних захворювань.
7. Майонез містить величезну кількість жирів і вуглеводів, а також фарбників, підсолоджувачів, замінників. До шкідливих продуктів належить не тільки майонез, але і кетчуп, різні соуси і заправки, в широкому асортименті представлені на прилавках наших магазинів. Вся річ у тому, що саме в цих продуктах натуральних компонентів менше всього. А можливі наслідки споживання "смачної хімії" навіть не досліджені до кінця.
8. Локшина швидкого приготування представляється нам сьогоденням дивом. Смачна, поживна, а головне - не вимагає часу. Але над "дивом" свого часу довго попрацювали хіміки, нічого не залишивши з натуральної муки.
9. Сіль знижує тиск, порушує соле-кисловий баланс в організмі, сприяє скупченню токсинів. І хоча повністю відмовлятися від солі медики не рекомендують, скоротити кількість соленостів в своєму раціоні все-таки варто.
10. Алкоголь навіть в мінімальних кількостях заважає засвоєнню вітамінів. Окрім цього - завдає удару по системі травлення. А ще, спиртомісткі продукти - рекордсмени по кількості калорій.
А зараз давайте пройдемо тест, та дізнаємось як харчуєтесь ви? Дайте відповіді на запитання, порахуйте бали, та ми разом зробимо висновки.
1. Чи вживаєте ви в їжу моркву, капусту, буряк?
А) Завжди, протягом року – 5 балів,
Б) Інколи, коли заставляють – 2 бали,
В) Ніколи – 0 балів.
2. Скільки разів в день ви їсте?
А) 4 рази – 5 балів,
Б) 3 рази – 3 бали,
В) 2 рази – 0 балів,
Г) 7-8 разів, скільки захочу – 0 балів.
3. Чи вживаєте ви в їжу овочі та фрукти?
А) Щодня, декілька разів – 5 балів,
Б) 2-3 рази в тиждень – 3 бали,
В) Дуже рідко – 1 бал,
Г) Ніколи – 0 балів.
4. Коли і що ви їсте на ніч?
А) м'ясо з гарніром о 21 годині – 1 бал,
Б) Молочну кашу о 21 годині – 2 бали,
В) Стакан кефіру чи молока о 21 годині – 5 балів,
Г) Їм, коли захочу та що захочу до 23 години – 0 балів.
5. Чи вживаєте ви в їжу часник, цибулю, петрушку?
А) Іноді петрушку в супі, салаті – 1 бал,
Б) Часник і цибулю ніколи не їм – 0 балів,
В) Все це вживаю щоденно у невеликій кількості – 5 балів,
Г) Їм іноді, коли заставляють – 2 бали.
Слово вчителя. Підраховуємо кількість балів. Підніміть руку, у кого 13-15 балів?
13-15 балів – ви достатньо вживаєте в їжу овочів та фруктів, у вас правильний режим харчування.
Хто набрав 9-12 балів?
9-12 балів – ви не займаєтеся своїм здоров’ям, їсте, коли заманеться. Але вдома про це піклується хтось інший, так що ви достатньо правильно харчуєтеся.
Чи є такі, хто набрав 0-9 балів?
0-9 балів – вам треба замислитися про своє харчування, як про режим, так і про раціон. Чим швидше ви це зробите, тим кращим буде ваше здоров’я.
Здорове харчування – дуже важливе для нашого життя, адже неповноцінне харчування спричиняє найбільшу кількість смертей у всьому світі. Більше ніж куріння, високий тиск та будь-який інший фактор ризику. Це результати великого дослідження стосовно впливу харчування на здоров’я. Отже правильно харчуватись, це ще означає бути здоровим. А що в житті може бути головнішим за здоров’я?
29.03.2024
20.03-Всесвітній день Землі
ЗБЕРЕЖЕМО ПРИРОДУ ЗЕМЛІ РАЗОМ
БЕРЕЖИ ДОВКІЛЛЯ!
15.03.2024
14.03-День українського добровольця
“З доброї волі йде доброволець”
Щороку 14 березня в Україні відзначається День українського добровольця. Пам'ятна дата встановлена Верховною Радою України у 2017 році, щоб вшанувати мужність та героїзм захисників незалежності, суверенітету й територіальної цілісності нашої держави.
Дата 14 березня була обрана не випадково. Саме в цей день у 2014 році на тренувальну базу в Нових Петрівцях з Майдану Незалежності вирушили перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану для формування першого добровольчого батальйону. Чоловіки й жінки самоорганізувалися та вирушили на схід України – на захист нашої держави та її суверенітету.
Україна переживає найбільше випробування у своїй новітній історії – повномасштабну збройну боротьбу з російським агресором за власну незалежність і територіальну цілісність. Завжди, у найважчі часи нашої історії, знаходилися відважні, які добровільно брали зброю до рук і ставали на захист своєї Батьківщини. Воїни Русі-України, лицарі Костянтина Острозького, козаки Петра Сагайдачного, Богдана Хмельницького, Івана Виговського та Івана Мазепи, воїни Армії Української Народної Республіки та Галицької армії Західноукраїнської Народної Республіки, Антигітлерівської коаліції часів Другої світової війни, Української Повстанської Армії мужньо здобували героїчні перемоги й віддавали свої життя за українську землю. Нині добровольцем став увесь Український народ: ті, хто прийшов до центрів комплектування та поповнив ряди Збройних Сил України; ті, хто став до лав територіальної оборони; ті, хто всіляко допомагає захисникам і готовий стати до їхніх лав завтра. Наша готовність добровільно стати на захист України є вирішальною запорукою нашої перемоги.
23.02.2024
24.02 - річниця повномасштабного збройного вторгнення рф на територію України
https://www.youtube.com/watch?v=7f9zf4CssnU
20 лютого - День пам'яті Героїв Небесної Сотні
20 лютого в Україні на державному рівні вшановують День пам’яті Героїв Небесної Сотні, згадуючи найтрагічніші дні масових розстрілів протестувальників під час Революції Гідності 2013–2014 років. Пам'ятний день встановлено указом Президента України 11 лютого 2015 року з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні.
09.02.2024
07.02 - Міжнародний день Безпечного Інтернету
Ознайомитися з матеріалом за посиланням
https://stop-sexting.in.ua/adult/wp-content/uploads/2023/08/Starsha-shkola.pdf
02.02.2024
28.01- День затвердження Державного Прапору України
29.01-День пам’яті Героїв Крут
Ніколи Україні не забути цих юних душ нескорений політ
29 січня в Україні відзначається річниця бою під Крутами, який для українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність.
Завдяки звитязі та сміливості українських воїнів ворожий наступ більшовиків на Київ було зупинено на декілька днів. У цей час відбувалися переговори між Українською Народною Республікою і країнами Четверного союзу. 9 лютого 1918 року Брестський мирний договір було підписано. Він означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.
Важливі акценти
- Бій під Крутами став успішною оборонною операцією. Наступ переважаючих сил ворога було зупинено на декілька днів. Це дало змогу представникам Української Народної Республіки підписати Брестський мирний договір із країнами Четверного союзу.
- Брестський мир означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.
- Незалежність Української Народної Республіки довелося захищати від російської військової агресії на початках силами добровольчих формувань.
- Згодом українські війська за підтримки німецьких та австро-угорських (завдяки Брестському договору) звільнили від більшовиків всю територію України.
- Події Української революції засвідчили: державність без армії неможлива.
- Сміливість та жертовність крутянців зробила їх прикладом для майбутніх поколінь захисників України. З ними порівнюють захисників Донецького аеропорту в теперішній російсько-українській війні. Тому героїв Крут у публіцистиці часто називають “першими кіборгами”.
Також можна передивитися відеоурок
https://www.youtube.com/watch?v=gWIPEg20WbM
26.01.2024
27.01 -Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту
«Голокост – трагедія і героїзм»
Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, який відзначається 27 січня, прийнятий на офіційному рівні Генеральною Асамблеєю ООН 1 листопада 2005 року. У цей день у 1945 році війська 1-го Українського фронту увійшли до нацистського табору смерті Аушвіц. Цей табір став у сучасному світі символом нацистських злочинів
19.01.2024
День вшанування захисників Донецького аеропорту
День вшанування захисників Донецького аеропорту, також День пам'яті кіборгів - день вшанування пам'яті захисників, які тримали оборону Донецького аеропорту з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року під час війни на сході України. Відзначається щороку 20 січня, згідно зі спільним Наказом Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України
Всеукраїнський день пам’яті захисників Донецького аеропорту було встановлено з ініціативи українських воїнів, які 242 дні боронили цей стратегічний об’єкт.
Бої за аеропорт тривали з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року і закінчились після повної руйнації старого та нового терміналів.
У Донецькому аеропорту та селищі Піски протягом цього періоду воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку "Дніпро-1", Добровольчого українського корпусу (ДУК) та інші.
В обороні аеропорту також брали участь волонтери і медики.
За стійкість і незламність українських захисників назвали "кіборгами". Вони стали символом мужності та відданості ідеалам вільної та незалежної України.
У період з 18 до 21 січня 2015 року внаслідок підриву окупантами термінала ДАП загинуло 58 "кіборгів", тож 21 січня було прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу, який був повністю зруйнований і не придатний для оборони.
Захищаючи Донецький аеропорт, загинули понад 200 українських захисників, поранено понад 500. Багатьох із них відзначено державними нагородами, декого - посмертно.
Бої за Донецький аеропорт - одні з найзапекліших у війні на сході України. Звитяжна оборона летовища стала символом незламності та бойового духу нашого війська, а їхній подвиг забуттю не підлягає.
Сьогодні наші воїни продовжують стримувати ворога на сході України, тим самим доводячи усьому світові, що українська нація є незламна та непереможна
Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну у лютому 2022 року "кіборги" знову зі зброєю у руках захищають Батьківщину.
12.01.2024
Година духовності «Моральні заповіді українців»
22.12.2023
https://youtu.be/zxHCuzmo6jM?si=s7T1GwFtnzWAlOCl
https://wordwall.net/uk/resource/65545195
15.12.2023
14 грудня – День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – людей, котрі ціною свого життя і здоров’я змогли здолати страшну трагедію XX століття, що сталася 26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС. Саме 14 грудня було офіційно повідомлення про завершення будівництва саркофага над зруйнованим, у результаті вибуху, четвертого енергоблоку ЧАЕС. Зруйнований реактор перестав бути джерелом радіоактивного забруднення навколишнього середовища.
Таким чином, цього дня було поставлено умовну крапку в боротьбі з чорнобильським лихом.
Чорнобильська катастрофа – найбільша за всю історію ядерної енергетики. В житті українців Чорнобиль є незаживаючою раною болю і втрат. Масштаби лиха та важкість наслідків стали найтяжчими в історії нашої планети.
Героїзм ліквідаторів врятував мільйони життів, врятував світ. Ціною свого життя і здоров’я, під великими дозами опромінення вони зупинили невидимого і дуже підступного ворога.
Сьогодні наш обов’язок – пам’ятати про учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які є прикладом мужності, самовідданості та високого професіоналізму.
Пам'ятаємо!
08.12.2023
АКЦІЯ
“16 днів проти насильства 2023”
Ігрофікований онлайн квест «ЖИВИ БЕЗ ІЛЮЗІЙ»
Мета квесту: підвищення поінформованості молоді щодо видів та проявів домашнього та гендерно зумовленого насильства, посилення спроможності молоді впливати на зменшення проявів насильства та побудову безпечного середовища, вільного від будь-яких проявів
Умови квесту: інтерактивно та просто.
Усе в квесті створено дуже інтерактивним, цікавим та простим – щоб молоді було простіше сприймати інформацію, підвищити її обізнаність щодо пасток насильницьких стосунків, які можуть призвести до домашнього та гендерного насильства.
Як зазначають у «Ла Страда – Україна», квест базується на реальних ситуаціях. У грі пропонують познайомитися з героями за допомогою сторіз.
«Тебе чекають 4 локації. Там відбуваються події, де потрібна твоя допомога. Виконуй завдання, грай у міні-ігри, дослухайся до порад, збирай рожеві окуляри», – зазначають розробники гри.
Гра «ЖИВИ БЕЗ ІЛЮЗІЙ» доступна за посиланням.
https://gamecourse.la-strada.org.ua/story.html
01.12.2023
АКЦІЯ
“16 днів проти насильства 2023”
25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок
1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Пройти інтерактивну вправу за посиланням https://learningapps.org/4214054
БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЗДОРОВ'Я!
24.11.2023
21 листопада -
День Гідності та Свободи
«Трагедія, що сколихнула землю»
17.11.2023
16 листопада - Всесвітній день толерантності
26.10.2023
28 жовтня - День визволення України
від німецько-фашистських загарбників
«Ми пам’ятаємо, хто в лиху добу, в броні важкій віддав останні сили»
«Мова – духовний скарб нації»
20.10.2023
«Не стань жертвою торгівлі людьми»
06.10.2023
Всеукраїнський урок єдності: як не вестися на маніпуляції та залишатися згуртованими
08.09.2023
Година пам'яті до Дня визволення Донбасу від фашистських загарбників.
ВІТАЮ ВАС, ШАНОВНІ УЧНІ 10-А КЛАСУ!
На цій сторінці блогу будуть розміщені матеріали для проведення нашої Виховної години у дистанційному форматі. Прошу вас вчасно знайомитися з матеріалами для подальшого обговорення та узагальнення інформації при зустрічах з вами в онлайн-режимі.
31.05.2023
ІНСТРУКТАЖ З БЖ ПІД ЧАС ЛІТНІХ КАНІКУЛ
Мої безпечні канікули
Шановні учні! Підходить до кінця навчальний рік. Попереду у вас довгоочікувані літні канікули. Для того, щоб вони у вас були безпечними, пропоную передивитися відеоролики.
Отруєння токсичними речовинами
Ознаки отруєння:
постійний кашель, галюцинації;
головний біль, втомленість;
подразнення кон’юнктиви, алергічні реакції шкіри;
запаморочення, слабкість, блідість шкіри;
носова кровотеча, нудота, блювання;
порушення координації рухів;
у тяжких випадках – втрата свідомості.
Домедична допомога:
вивести постраждалого на свіже повітря, прополоскати горло і рот розчином харчової соди (1 чайна ложка на склянку теплої води);
якщо речовина потрапила на шкіру, необхідно уражене місце обмити теплою водою з милом, закрити чистим бинтом;
при потраплянні речовини в очі слід промивати їх великою кількістю води протягом 15-20 хвилин, після чого накласти суху пов’язку;
якщо речовина потрапила до шлунка, слід його промити – дати випити 5-6 склянок теплої води, потім викликати блювання.
Надаючи допомогу при гострому отруєнні, слід твердо пам’ятати, що вона є лише домедичною, оскільки основне лікування проводитиме лікар.
Електричний струм
Щоб уникнути нещасних випадків від ураження електричним струмом, необхідно усвідомлювати серйозність загрози електричного струму і не ставитись до нього легковажно, нехтуючи елементарними правилами безпечної поведінки поблизу енергооб’єктів.
Попередження дітей про небезпеку електроструму – один із способів запобігти трагедії.
Треба пам’ятати, що смертельно небезпечним є не тільки торкання, але й наближення до обірваних дротів та струмопровідних частин ближче ніж на 8 метрів.
Елементарні правила безпечної поведінки з електроприладами:
не залишайте без нагляду увімкнені в мережу електричні прилади (особливо, електропраску, електроплитку і обігрівач);
оберігайте електричні прилади від потрапляння в них вологи;
забороняється торкатися руками оголених кінців проводки, ремонтувати вимикачі, що знаходяться під напругою, розетки і патрони, електроприлади. Перед початком ремонтних робіт мережу необхідно знеструмити;
перебуваючи у воді або стоячи босоніж на мокрій підлозі, не можна торкатися ламп, вимикачів, елементів проводки голіруч;
не торкайтеся водопровідних кранів або каналізаційних пристроїв, а також металевих предметів, якщо у вас в руках електроприлад, увімкнений у мережу;
не торкайтеся вологими руками включених в електричну мережу приладів, вимикачів, розеток, цоколів електролампочок;
небезпека ураження електрострумом може виникнути при користуванні електроприладами з порушеною ізоляцією, електроплитками з відкритою спіраллю, саморобними печами; електронагрівачами.
Один з небезпечних проявів електрики – крокова напруга (електрична напруга), що виникає між двома точками поблизу струмопровідної лінії, яка торкається землі, на відстані одного кроку.
Наближатися до обірваного дроту заборонено!
При потраплянні під крокову напругу виникають мимовільні судорожні скорочення м'язів ніг і, як наслідок, падіння людини на землю. Струм починає проходити між новими точками опори - наприклад, від рук до ніг, що може призвести до смертельних уражень.
Якщо так сталося, що ви опинилися поруч з обірваним дротом, пам'ятайте про те, що треба покинути небезпечну зону мінімальними кроками («гусячим кроком») або стрибками. У загрозливій ситуації при виході з небезпечної зони необхідно застосувати ходу «п'ята - носок» в бік від місця падіння струмопровідної частини.
Перша допомога при ураженні струмом:
насамперед, слід дотримуватись правил безпеки, припинити дію електричного струму на постраждалого (вимкнути струм, перервати або відвести дріт). Усе це треба зробити дуже швидко, але й обережно, користуючись предметами, що не проводять струм (палицею, сухою мотузкою). Слід одягнути гумові рукавиці, взути гумові чоботи;
при зупинці дихання проводять штучну вентиляцію легень. При зупинці серця роблять його закритий масаж. Надавши першу допомогу, постраждалому необхідно дати гарячого чаю та забезпечити тепло і спокій.
24.05- Європейський день парків
23 травня - День українських героїв
"У боротьбі перетворюється народ у націю!"
18 травня - Міжнародний день музеїв
18.05.2023
День боротьби за права кримськотатарського народу.
12.05.2023
ДЕНЬ МАТЕРІ
09.05.2023
9 травня – День Європи
Після
завершення Другої світової війни європейські країни почали продумувати принципи
політичної співпраці та економічної кооперації. Зрештою 9 травня 1950 року
французький міністр закордонних справ Роберт Шуман виступив з ініціативою
налагодити в Європі спільну координацію та контроль за важкою промисловістю. Він
запропонував розробити принципи спільної політики для досягнення солідарності в
цій окремій галузі. Шляхом до реалізації плану Шумана мала стати Європейська
спільнота вугілля та сталі. За задумом Шумана, Франція, Німеччина та інші
європейські країни мали передати управління виробництвом вугілля та сталі
єдиному органу. Унаслідок такого об’єднання ключові галузі військової
промисловості також мали перейти під спільний контроль, що унеможливило б
підготовку окремої країни до нової війни.
У результаті
18 квітня 1951 року в Парижі був підписаний договір про створення Європейської
спільноти вугілля та сталі. Спершу його ратифікували шість країн: Франція,
Німеччина, Італія та країни Бенілюксу – Бельгія, Нідерланди й Люксембург.
Організація була від-крита для інших європейських країн.
Нині вважається, що
Декларація Шумана офіційно започаткувала процес європейської інтеграції. Саме
тому в ЄС 9 травня відзначається День Європи.
08.05.2023
8 травня - День пам'яті та примирення
Інформаційні матеріали до Дня пам’яті та примирення (8 травня)
Законом України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» встановлено День пам’яті та примирення, який відзначається щороку 8 травня з метою вшанування пам’яті всіх жертв Другої світової війни 1939–1945 років.
Запроваджуючи цю пам’ятну дату, Україна прагнула доєднатися до європейської традиції відзначення перемоги у Другій
світовій війні, пошанування всіх борців
із нацизмом та жертв війни. А також – нагадати, що війна розпочалася внаслідок домовленостей між двома
тоталітарними режимами:
націонал-соціалістичним (нацистським) у Німеччині й комуністичним в СРСР. У 1939–1945 роках обидва
тоталітарні режими вчинили на українській
землі численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду, внаслідок чого український,
єврейський, кримськотатарський та інші
народи, що жили в межах території сучасної України, зазнали величезних втрат.
Цього року Україна вдруге відзначає День пам’яті та примирення в умовах повномасштабної збройної агресії Росії. Сучасна
війна також супроводжується жахливими
воєнними злочинами з боку російської армії та політично-військового керівництва РФ.
З історичною довідкою та додатковим корисним матеріалом ви можете ознайомитися за посиланням https://docs.google.com/document/d/1vf-Cs4vkoLSUwwX6r69cwBifiMkKxUh8/edit?usp=sharing&ouid=103396336780957210838&rtpof=true&sd=true
Передивитися відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=jzM0roiDqcw
28.04.2023
Поради щодо того, як обрати майбутню професію
«Як вибрати
майбутню професію?» — це питання постає перед кожною людиною. Вибір професії —
справа нелегка, але необхідна, адже щасливе й успішне життя багато в чому
залежить від роботи, яку виконує людина.
Так, як
же правильно вибрати професію? У першу чергу потрібно зважити всі «за» і
«проти», необхідно подумати над наступними питаннями:
Інтерес до професії. Хоч невеликий, але він
повинен бути. Нецікава робота не приносить ні радості, ні задоволення. Зате
вона може стати причиною стресу і депресії.
Можливість
розвинути здібності і таланти. Люди, які знаходять професію, яка відповідає
цьому критерію, відчувають себе на роботі, як риби у воді. Вони можуть виявити
свої таланти і спробувати знайти їм застосування у майбутній професії.
Заробітна
плата. Якщо на роботі будуть мало платити, доведеться або шукати додаткову
роботу або міняти професію. До професії, яка не приносить доброго доходу
інтерес втрачається і люди намагаються швидше знайти їй заміну. Якщо Ви не
хочете, щоб таке сталося з Вами, всерйоз задумайтесь над тим, скільки грошей
хочете отримувати і вже відповідно до Ваших запитів обирайте професію. Але
потрібно пам’ятати ще про один момент. Він стосується кар’єрного зростання.
Багато професій (такі як бармен, офіціантка, танцівниця і т.д.) дають
можливість заробити легкі й швидкі гроші. Але в цих професіях не передбачений
кар’єрне зростання, а значить, з часом танцівниця буде отримувати стільки ж,
скільки отримувала, коли тільки починала працювати. А робота, наприклад,
банківського службовця, на початковому етапі може оцінюватися значно нижче.
Однак з часом, ця людина просувається по службових сходах і отримує з кожним
разом все більше. Тому якщо робота Вам підходить, але Ви незадоволені
заробітною платою, дізнайтеся про можливості та перспективи кар’єрного
зростання. При гарній і сумлінній роботі скоро Ви будете отримувати більше, ніж
Вам пропонували спочатку.
Професійно важливі
якості. Не варто обирати кар’єру співачки, маючи поганий голос,
або космонавта — маючи слабке серце. Кожна професія вимагає від людини
певних здібностей, знань і умінь і якостей. Розглядаючи різні види професій,
подумайте, якими якостями повинна володіти людина в кожній з них. Після цього
запитайте себе: «А чи є у мене ці професійно важливі якості? Чи зможу я добре
працювати і отримувати задоволення від такої роботи? ».
П’ятий критерій
— затребуваність на ринку праці. Не секрет, що зараз спостерігається
надлишок економістів та юристів. Отже, людям з такою спеціальністю важко знайти
собі роботу. Вибираючи професію, оцініть шанси на майбутнє працевлаштування.
Для цього можна звернутися до служби зайнятості, тут Ви дізнаєтесь, яких
професій на сьогодняшній день потребує суспільство.
Пропоную пройти онлайн-тестування для визначення, яка професія вам підходить
https://www.arealme.com/career/uk/
https://onlinetestpad.com/ua/test/837528-test-na-proforientaciyu
21.04.2023
18 квітня - День пам'яток історії та культури
Передивитися відеоролик за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=1SOYIJZmHs4
14.04.2023
ЗУСТРІЧАЄМО ВЕЛИКДЕНЬ!
Великдень – одне з найбільших і найбільш популярних християнських свят у світі…
Воно відзначається у багатьох країнах світу, але кожна країна має свої власні традиції, які забезпечують неповторний досвід святкування.
Україна – це країна, де Великдень має особливе значення. Люди починають готуватися до святкування вже за декілька тижнів. Чистий четвер – це день, коли домогосподарки розпочинають приготування паски та інших страв для святкування. У Великий П'яток зазвичай заборонено робити будь-які роботи, тому багато людей проводять цей день у церкві. На Великдень, який в Україні у 2023 році святкуватимуть 16 квітня, люди обмінюються яйцями, які символізують воскресіння Ісуса Христа.
У Греції Великдень у 2023 році святкуватимуть 23 квітня, бо ця країна використовує Юліанський календар, тому дата святкування Великодня відрізняється від католицьких та протестантських країн. Традиційно на Пасху греки готують великодній хліб, який прикрашається символами воскресіння, такими як хрест або голуб. Крім того, у великодню ніч греки співають спеціальні гімни, а церковні дзвони грають музику, щоб відзначити воскресіння. Традиційним цього дня є і приготування особливих страв, які включають баранину. Люди часто ходять до церкви, щоб взяти участь у відповідних обрядах.
У 2023 році Великобританія, разом з більшістю країн Західної Європи, святкуватиме Великдень (Пасху) 16 квітня. В Англії це свято відзначається багатьма різними традиціями. Діти збирають яйця, які напередодні заховали «Великодні зайці», а у багатьох містах проводять паради з великодніми костюмами та фігурами. Крім того у Великобританії традиційно проводять Великодні перегони із яйцями. У цій грі двоє людей беруть яйце та по черзі б’ють їх одне об одне. Яйце, яке залишається цілим, перемагає, а його власник отримує переможну яєчну підкладку. До речі, в Україні теж існує схожа традиція, але у нас переможець забирає собі усі розбиті яйця.
У Франції Великдень у 2023 році буде 16 квітня. Це свято у країні відзначається великим обідом з родиною та близькими друзями, де подаються традиційні страви, такі як паштет з фуа-гра та котлети. Крім того, діти збирають яйця від «Pâques». У деяких містах проводяться великодні ярмарки та фестивалі.
У 2023 році Великдень у США припадає на 16 квітня. Для американців – це важливе релігійне свято. Воно відзначається весняним настроєм та традиційними стравами, такими як шоколадні зайці та «Peeps», або рожеві та жовті маршмеллоу-конфети у формі курчат. Також діти часто збирають яйця, які можуть бути фарбованими або навіть обмальовані. У багатьох містах також проводяться паради та інші веселощі. У країнах Латинської Америки, Великдень часто поєднується зі святами, присвяченими Богородиці або святому Йосифу. Традиційні страви, такі як емпанадас, тамалес та різні види супів, є важливою частиною великодніх святкувань.
Звичайно, крім традиційних великодніх звичаїв, у кожній країні є свої особливості. Наприклад, у Німеччині, популярна традиція – малювання великодніх яєць, які потім використовуються для прикрашання вітрин магазинів та будинків. Крім того, у німців є традиція «Osterbaum», або Великоднього дерева, де на спеціально підготовлену гілку підвішуються різнокольорові яйця та інші великодні прикраси. У Німеччині Великдень у 2023 році святкуватимуть 16 квітня.
У Польщі Великдень є одним із найбільш важливих релігійних свят, яке у 2023 році випадає на 9 квітня. Традиції святкування Великодня у Польщі сягають століть, і вони пов'язані з різноманітними обрядами та звичаями. Наприклад, писанками поляки з давніх-давен використовуються для прикраси будинків та костелів, а діти цього дня з нетерпінням чекають на «Великоднього Зайку», яка приносить їм подаруночки. Вона є аналогом Святого Миколая на Різдво.
У кожній країні світу Великдень святкують з власними традиціями та звичаями, але спільним елементом є відзначення воскресіння Ісуса Христа. Це свято дійсно об'єднує людей у світі та надає нам можливість насолоджуватись сімейними зборами та спільнотою. Тож, прийдіть до своїх рідних та друзів, приготуйте традиційні страви та насолоджуйтесь Великоднем!
24.03.2023
24 березня - День боротьби з туберкульозом
10.03.2023
"10 березня - День Державного гімну України"
03.03.2023
1 березня - Всесвітній день цивільної оборони
"Підготовлений - значить захищений"
Приєднатися до онлайн-зустрічі за посиланням https://meet.google.com/qqp-spaq-fvn
Передивитися відео з історії свіята.
- Розв'язати ребуси за посиланням
- Розгадати кросворд за посиланням
- Правила поведінки для цивільного населення під час військового стану
Алгоритм дій під час артобстрілу
Пройти інтерактивну вправу за посиланням https://learningapps.org/24301189
17.02.2023
ДЕНЬ ЄДНАННЯ УКРАЇНИ
"Єднаймося заради перемоги!"
Приєднатися до онлайн-зустрічі за посиланням
https://meet.google.com/gvn-ifeb-uwn
27.01.2023
27 січня - міжнародний день пам'яті жертв голокосту
Приєднатися до онлайн-зустрічі за посиланням https://meet.google.com/jos-rguw-stq
Голокост - період в історії, протягом якого нацисти вбили мільйони євреїв та інших людей через те, ким вони були. Вбивства організувала німецька нацистська партія на чолі з Адольфом Гітлером.
Головною мішенню були саме євреї, серед них було найбільше число жертв. Майже сім із кожних 10 євреїв у Європі вбили через їхню ідентичність.
Нацисти також вбивали інші групи людей, зокрема ромів та людей з інвалідністю. Ще вони заарештовували та позбавляли прав геїв та своїх політичних опонентів. Багато з них померли через умови, в яких їх утримували.
Голокост - приклад геноциду, свідомого вбивства великої групи людей, як правило, тому, що вони належать до певної національності, раси чи релігії.
День пам'яті жертв Голокосту - це не лише вшанування тих, хто загинув від рук нацистів, але й мільйонів жертв інших геноцидів у всьому світі.
Цей день нагадує, як важливо бути толерантним до переконань інших людей та відмінностей між людьми та як важливо протистояти поширенню ненависті.
Цей день також допомагає нам ніколи не забувати події Голокосту, щоби запобігти повторенню цієї трагедії у майбутньому.
Фонд пам'яті жертв Голокосту зазначає, що це день "коли люди мають об'єднати зусилля, щоби створити безпечніше та краще майбутнє".
Передивиться презентацію
23.12.2022
Зустрічаєм Новий 2023 рік!
Приєднатися до онлайн-зустрічі за посиланням
https://meet.google.com/ykn-nnkc-gea
Передивитися відео привітання
https://drive.google.com/file/d/1FlG_dKyQCjU9OvwHxWwWYOsRswsP6pTz/view?usp=sharing
Передивитися відеопрезентацію
14.12.2022
09.12.2022
Тиждень доброчесності
«Академічна доброчесність»
Приєднатися до онлпйн-зустрічі за посиланням https://meet.google.com/mye-ngtb-sjw

Передивитися презентацію
02.12.2022
16 днів проти насильства
"Безпечне цифрове середовище"
Приєднатися до онлайн-зустрічі за посиланням https://meet.google.com/qqo-esuq-yxu
- 1.Роздивись буклет «Дізнайся про свої права в цифровому середовищі» з рекомендаціями Ради Європи щодо поваги, захисту та здійснення прав дитини в цифровому середовищі для дітей та молоді
2.За цим посиланням ти можеш пройти гру -симулятор для старшокласників про те , як маніпулюють думками в соцмережах. Дуже цікава. Фактично це інтелектуальний та мережевий булінг- 3.Пройти експрес опитування за покликанням https://www.menti.com/al5ohtp2xg6v. Там у запитанні цікавляться, чи знаєте ви щось про буллінг - інформація, приклади.Не обов'язково, що саме з вашою участю був буллінг.
25.11.2022
Приєднатися до онлайн-зустрічі за посиланням https://meet.google.com/gtr-zhxj-ywb
“Гідність для мене це - "
До Дня Гідності та свободи
День пам'яті жертв голодомору
Послання Надіїї від Пекки Хименена
11.11.2022
“Одна вона у нас така - уся співуча і дзвінка”
До дня української писемності та мови
Приєднатися до онлайн- зустрічі за посиланням
https://meet.google.com/vhg-qvyh-bxm
Передивитися відеоролик за посиланням
https://www.facebook.com/100039485416584/videos/638968871019235/
Історія свята
День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада. Воно було започатковано 9 листопада 1997 року Указом Президента № 1241/97 "Про День української писемності та мови" на підтримку "ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства".
За православним календарем у цей день вшановують пам'ять преподобного Нестора-літописця. Він був письменником-агіографом, основоположником давньоруської історіографії, першим істориком Київської Русі, мислителем, вченим, ченцем Києво-Печерського монастиря.
Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова. Він є автором найдавнішої пам'ятки історіографії та літератури українців – "Повісті минулих літ", яка була завершена близько 1113 року. Цей твір складений на основі сучасних автору подій і архівних літописів, народних переказів та оповідань.
Топ-10 цікавих фактів про українську мову
1. Найбільше перекладений літературний твір – "Заповіт" Т.Г.Шевченка: 147 мовами народів світу.
2. Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово "вороги" – "вороженьки".
3. Найбільш уживаною літерою в українській абетці є літера "п"; на неї також починається найбільша кількість слів. Літера "ф" – найменш уживана. Слова, які починаються з цієї літери, в переважній більшості випадків прийшли в українську мову з інших мов.
4. Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер. Це слово "дихлордифенілтрихлорметилметан" – назва хімікату, що використовується для боротьби зі шкідниками.
5. Іменник у нашій мові має 7 відмінків (один з них – кличний). Це вирізняє українську мову серед східнослов'янських. Сьомий, кличний, існує також в граматиках латини, грецької мови та в санскритській граматиці (як опціональний восьмий відмінок).
6. Назви всіх дитинчат тварин в українській мові належать до середнього роду. 7. Сучасна українська мова налічує, згідно зі словником Національної Академії Наук України, близько 256 тисяч слів і включена до списку мов, які успішно розвиваються в цей час.
8. Офіційно вважається, що після видання "Енеїди" Котляревського українська мова була прирівняна до літературної мови. Івана Котляревського по праву вважають основоположником нової української мови.
9. В українській існує три форми майбутнього часу! Проста, складна і складена. Майбутній час першої особи однини недоконаного виду в українській має іншу форму без префікса: знатиму, говоритиму, робитиму тощо.
10. Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?"
Пройти тест "Як добре ти знаєш українську мову" за посиланням https://life.pravda.com.ua/society/2022/11/9/251185/
БАЖАЮ УСПІХІВ!
04.11.2022
Тиждень пожежної й техногенної безпеки
“Запобігання пожеж”
Приєднатися до онлайн- зустрічі за посиланням
https://meet.google.com/ivb-sfhn-wbj
Запам'ятайте, що потрібно робити при пожежі і це допоможе вам вціліти та врятувати інших людей.
1. Передивитися відеоурок
2.Пройти онлайн-вікторину (дивитись з 3 хв.20 сек)
БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЖИТТЯ!
14.10.2022
СЛАВА НЕЗЛАМНИМ ЗАХИСНИКАМ
Сьогодні в нас година спілкування присвячена Дню захисника – «Слава незламним захисникам».
Прошу приєднатися до онлайн-зустрічі за посиланням
https://meet.google.com/cpc-ccia-ska
14 жовтня – значуща дата, яка щорічно переповнює гордістю та хвилюваннями серця мільйонів громадян нашої України.
Сьогодні українці святкують День захисника та захисниць України – свято звитяги українського лицарства, а також день пам’яті та пошани всіх, хто впродовж століть боровся і бореться зараз за державний суверенітет України.
14 жовтня українці відзначають ще три великих свята:
– День святої Покрови Пречистої Богородиці
– річниця створення Української повстанської армії (УПА) – 1942 р.
– День Українського козацтва
Передивіться презентацію
Починаючи з 2014 року, 14 жовтня в нашій країні відзначають День захисників і захисниць України. Головна мета святкування – нагадати кожному громадянину, що захист Батьківщини – це найвищий обов’язок. А ще ми маємо пам’ятати про подвиги героїв, які в різні часи боронили свободу та незалежність нашої землі.
Військові традиції не вмирають, доки існує сам народ, доки розвиваються його Збройні Сили. 14-го жовтня ми віддаємо данину любові та поваги до захисника України.
Безпрецедентні зразки мужності та відваги, явлені нашими солдатами на передовій новітньої російсько-української війни, сотні відданих життів за Батьківщину потребували гідного вшанування з боку суспільства й держави.
Прошу вас поділитися історіями героїчних вчинків наших військових, які боронять Україну у сьогоденній війні.
СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!
07.10.2022
УРОК-ДОБРОТИ
Брейн-ринг на тему «Що ми знаємо про котів і собак?»
30.09.2022
Урок пам’яті «Бабин Яр: без права на забуття»
Кажуть, коли вичерпується пам’ять, трагедії повторюються. Як і де зберігається пам’ять про Бабин Яр? Як не допустити повторення трагедій? Зрозуміти це вам допоможе сьогоднішній урок пам’яті «Бабин Яр: без права на забуття».
Річниця трагедії Бабиного Яру – це привід згадати жертви війни та Голокосту і вшанувати героїв опору нацизму. Історія допомагає виховувати молодь на прикладах взаємоповаги між народами, духовного подвигу заради рятування життя людей.
Трагедія Бабиного Яру та інші події Голокосту, масові вбивства, знецінення людського життя вплинули на загальну атмосферу в українському суспільстві, позначились на багатьох подіях історії України. Із шести мільйонів європейських євреїв, знищених нацистами та їх поплічниками у ході «остаточного вирішення єврейського питання», близько 1,5 мільйона були українськими євреями. Безумовно, вивчення багатокультурної історії України неможливе без розгляду цієї її сторінки, що, зокрема, відповідає сучасним рекомендаціям Ради Європи.
Передивіться
Національний урок пам’яті, приурочений до 80-х роковин трагедії в Бабиному Яру за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=nPV36Xk7y88
23.09.2022
Онлайн-вікторина до всесвітнього Дня Миру
Вітаю вас, шановні десятикласники!
Для проведення нашої виховоної години, яка присвячена Дню Мира, прошу приєднатися до онлайн-зустрічі за посиланням https://meet.google.com/vbs-xxqy-ojt
Прошу передивитися відео вікторину за посиланням
09.09.2022
Єдиний Олімпійський урок
Віртуальна вікторина "Олімпійська Україна "
Прошу підключитися об 15.00 год. до онлайн-години за посиланням https://meet.google.com/kpq-aqne-pyp
1.Передивіться відеоролик "Перемоги України.Топ-10 перемог України на Олімпіадах"
4.Візьмить участь в онлайн-челенджі "А я можу ось так. А ти?". Для цього треба надіслати фото або відео з вашим спортивним досягненням!
Разом до перемоги!
01.09.2022
Інструктаж №__1_
Дата проведення 01.09.2022
Проведення інструктажу з техніки безпеки життєдіяльності та охорони здоров’я на початку 2022/2023 навчального року
для здобувачів 10-А класу
КАТЕГОРИЧНО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ :
1. Перебувати на вулиці після 21-ї години без супроводу дорослих.
2. Дивитися телевізор більше 3-х годин на день.
3. Знаходитися біля водойм без нагляду дорослих.
4. Самостійно вмикати та вимикати газо- та електроприлади.
5. Без нагляду дорослих уживати будь-які медичні препарати, користуватися ртутним термометром.
6. Уживати алкогольні та слабоалкогольні напої, тютюнові вироби, наркотичні засоби.
7. Дотримуйся правил ПДР.
8. Дотримуйся правил пожежної безпеки та поводження з електроприладами.
9. Дотримуйся правила поведінки в громадських місцях.
10. Дотримуйся правил особистої безпеки на вулиці.
11. Дотримуйся правил безпечної поведінки на воді, біля водойм.
12. Дотримуйся правила поведінки, коли ти один/одна вдома.
13. Дотримуйся правил безпеки при поводженні з тваринами .
14. Не грай з гострими та ріжучими, легкозаймистими та
вибухонебезпечними предметами, вогнепальною та холодною зброєю,
боєприпасами.
В Україні діє воєнний стан і тривають бойові дії, тож кожен здобувач/ кожна здобувачка закладу загальної середньої освіти повинен/-на знати основні правила поведінки та дій під час повітряної тривоги, обстрілів, комендантської години.
Повітряна тривога
Якщо ви почули гудки сирен, переривчасті гудки підприємств або звуки гучномовця, що тривають протягом декількох хвилин, це означає попереджувальний сигнал «Увага всім!». Про алгоритм дій неодноразово повідомляли в Державній службі надзвичайних ситуацій України, він такий:
• увімкніть телебачення або радіо. Інформація звучатиме через офіційні канали протягом 5 хвилин після звучання сирен;
• зосередьтеся, прослухайте повідомлення та виконуйте запропоновані інструкції. Залишайте теле-/радіоканали ввімкненими, адже може надходити подальша інформація;
• під час тривоги на офіційних каналах місцевою владою розміщено інформацію про повітряну тривогу, під час якої треба взяти запас харчів, води та прямувати до найближчого укриття;
• повідомте про почуте сусідам та знайомим, за необхідності надайте їм допомогу;
• у разі виникнення надзвичайної ситуації телефонуйте 101;
• в Україні працює мобільний застосунок «повітряна тривога», який сповіщає про небезпеку в конкретному регіоні. Його можна завантажити у Gogle Play Market та AppStore.
• якщо під час дистанційного навчання починає лунати сирена, то необхідно призупинити онлайн-заняття, вимкнути комп'ютер або інший пристрій, перейти в безпечне місце, визначене вашою родиною.
Як поводитися під час обстрілу
Якщо ваше житло розташоване в зоні регулярних збройних дій, то потрібно зміцнити вікна (наприклад, клейкою плівкою), аби унебезпечити себе від травмувань уламками скла. Проте краще закрити вікна мішками з піском або масивними меблями.
Обстріл стрілецькою зброєю
Якщо ви потрапили під обстріл стрілецькою зброєю, тобто з рушниць, автоматів, гвинтівок, кулеметів тощо, Служба безпеки України радить діяти так:
• якщо ви вдома, то сховайтеся в безпечному місці: ванній кімнаті або ж самій ванні. Якщо це неможливо, лягайте на підлогу та накрийтеся предметами, що можуть захистити вас від уламків і куль;
• на ви знаходитеся на вулиці, то треба лягти на землю в позу ембріона, розвернутися ногами в бік пострілів та прикрити голову руками. Коли почнуться постріли, розкрити рот, аби вберегти барабанні перетинки. Перебувайте біля будь-якого виступу чи заглиблення в землі. Укриттям може стати навіть бак для сміття;
• чекайте щонайменше 5 хвилин в укритті, допоки стрілянина не вщухне.
Артобстріл, мінометний обстріл чи авіаобстріл
Якщо ви почули гучний свист, залп запуску та вибух снарядів, то це може означати, що ви потрапили в зону артобстрілу, мінометного обстрілу або авіаобстрілу.
• Міноборони пояснює, сам снаряд, як і залп установки, можна помітити та зреагувати, тому краще постійно стежити за небом. Удень – це димний слід від ракети, уночі – яскравий спалах;
• якщо поруч є бомбосховище і ви почули сирену (знак «Увага всім!»), то терміново йдіть до укриття;
• в укритті ввімкніть телебачення або радіо на будь-якому носії або відкривайте сторінки офіційних державних каналів. Там протягом 5 хвилин буде інформація про те, що трапилося. Виконуйте інструкції;
• залишайтеся в укритті щонайменше 10 хвилин після завершення обстрілу, адже існує загроза його відновлення.
Якщо ви вдома:
– обирайте місце в кутку та недалеко від виходу, щоб миттєво залишити будинок у разі влучення снаряду. Ховайтеся в підвалі або іншому заглибленому укритті, між несучими стінами.
Якщо ви в транспорті чи на вулиці, то негайно дійте так:
• лягайте на землю, закриивайте голову руками або предметами, долоні притисніть до вух і відкрийте рота (це врятує від контузії). Перечекайте перший обстріл лежачи, а далі ховайтеся в безпечному заглибленому приміщенні;
• не залишайтеся в під'їздах, під арками, у підвалах панельних будинків або під стінами панельних будинків. У жодному разі не ховайтеся біля будь-чого, що може вибухнути чи впасти на вас;
• для укриття підійдуть підземні переходи, метро, укриття, траншеї, ями, широка труба водостоку під дорогою, високий бордюр, каналізаційний люк, канава, яка подібна до окопу (глибина 1-2 м) на відкритому місці;
• якщо обстріл застав вас у маршрутці, тролейбусі, трамваї, авто, то водій негайно повинен зупинити транспорт, усім пасажирам необхідно прямувати від дороги та лягти на землю.
Після закінчення обстрілу (бомбардування):
Не поспішайте покидати укриття. Можливі поодинокі постріли. Залишаючи місце укриття, не поспішайте розслаблятися.
Правила поведінки під час комендантської години
Під час комендантської години, період дії якої встановлює місцева влада кожного регіону, заборонено перебувати на вулицях та в інших громадських місцях, якщо ви не є працівниками об’єктів критичної інфраструктури (для цього у вас має бути спеціальна перепустка
Особи, які перебувають на вулицях у заборонений час, можуть вважатися членами диверсійно-розвідувальних груп.
Правило не поширюється на переміщення до укриттів під час сигналу тривог.
Під час комендантської години в Державній службі надзвичайних ситуацій України рекомендують дотримуватись правил світломаскування:
• зашторювати вікна;
• вимикати світло в оселях;
• гасити вуличне освітлення біля будинків;
• прибирати з підвіконь усі лампи, зокрема й фітолампи.
Правила поводження з ВНП, невизначеними предметами та речовинами
Аби уникнути нещасних випадків, треба твердо запам'ятати, що торкатися до вибухових або невизначених предметів ЗАБОРОНЕНО, бо це небезпечно для життя. Виявивши вибухонебезпечні предмети далеко від населених пунктів, треба добре запам'ятати дорогу до того місця, де їх виявлено, поставити біля них мітку «НЕБЕЗПЕЧНО».
Про знайдені вибухонебезпечні предмети треба негайно сповістити працівників місцевого самоврядування, поліції, найближчого підприємства, школи або просто дорослих, які є поблизу. До жодних самостійних дій вдаватися не можна!
Увага! Корисна інформація!!!
Жінки та діти, які змушені зараз покинути Україну через військову агресію Росії та прямують до сусідніх країн, стикаються з ризиками торгівлі людьми. Водночас чоловіки, що залишаються всередині країни, також можуть стати здобиччю торговців людьми. Втрата роботи і доходу внаслідок війни, обмежені можливості забезпечити головні потреби внутрішньо переміщених осіб, біженців та постраждалого від війни населення призведуть до зростання ризиків.
Злочинний світ пристосовується до змін реальності, полюючи на нові жертви, торговці людьми готуються скористатися вразливістю тих, хто змушений покинути Україну.
Щодо запобігання торгівлі людьми в умовах воєнної агресії: НАЦIОНАЛЬНА ГАРЯЧА ЛIНIЯ З КОНСУЛЬТУВАННЯ МIГРАНТIВ ТА ПРОТИДIЇ ТОРГIВЛI ЛЮДЬМИ що працює за підтримки МОМ, з 8:00 до 20:00 за номером 527 (безкоштовно з мобільних телефонів) або 0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів). Особи, які перебувають за кордоном, можуть звернутися до консультантів гарячої лінії за електронною адресою 527.hotline@gmail.com; Національної дитячої «гарячої лінії» за телефоном 0 800 500 225 або 116 111 (для дзвінків з мобільного) та Національної «гарячої» лінії з попередження насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0 800 500 335 або 116 123 (для дзвінків з мобільного) ГО «Ла Страда-Україна».
УВАГА!
27.05.2022 в 13.00 відбудеться онлайн-зустріч «Свято останнього дзвоника» за посиланням
https://meet.google.com/vyt-wmfo-qdp
27.05.2022
Мої безпечні канікули
Шановні учні! Підходить до кінця навчальний рік. Попереду у вас довгоочікувані літні канікули. Для того, щоб вони у вас були безпечними, пропоную передивитися відеоролики.
Правила поведінки під час повітряної
тривоги
Бажаю вам мирного, спокійного, гарного відпочинку!
До зустрічі у новому навчальному році!
Бережіть себе!
20.05.2022
18 травня -день пам'яті жертв геноциду кримських татар
Щорічно 18 травня в Україні вшановують
пам’ять понад 200 000 кримських татар, яких радянська влада примусово вивезла з
Криму в 1944 році. Внаслідок насильницької депортації вони втратили дім,
батьківщину, рідних, а багато хто – і життя. У 2015 році Верховна Рада України
визнала цей злочин комуністичного режиму геноцидом кримськотатарського народу.
Головна хвиля депортацій відбулася 18–20 травня 1944 року. Офіційно
радянська влада обґрунтувала свої дії звинуваченням всього кримськотатарського
народу у державній зраді та співпраці з нацистами. Заборона кримським татарам
повертатись на батьківщину діяла до 1989 року. А по-справжньому їхнє повернення
стало можливим лише після відновлення Україною незалежності в 1991 році.
Кримські татари, які залишилися в Криму, з початком російської окупації
зазнають переслідувань:
– у 2016 році підконтрольний росії так званий «Верховний суд Криму»
заборонив діяльність Меджлісу кримськотатарського народу;
– за даними Кримськотатарського ресурсного центру на 2021 рік, налічується
230 політичних в’язнів з окупованого Криму, з них 162 – представники
кримськотатарського народу;
– від початку окупації півострова з'явилися й випадки насильницьких
зникнень кримських татар – активістів і всіх незгодних з новим режимом. Загалом
зафіксовано 43 таких випадки. Про долю 15 викрадених досі нічого невідомо.
Історична довідка
13 травня 1944 року армія нацистської Німеччини відступила з Криму, й
півострів перейшов під контроль радянської влади. За наказом з Москви бійці
НКВД зігнали до залізничних вагонів майже все кримськотатарське населення, яке
залишалося на півострові, та відправили в бік Узбекистану.
Офіційною причиною примусового вивезення стало звинувачення всього
кримськотатарського народу у державній зраді та співпраці з нацистами. Хоча
близько 15% кримськотатарських чоловіків воювали на боці Червоної армії. Серед
справжніх причин дослідники називають історично тісні зв’язки кримських татар з
Туреччиною, яку СРСР вважав потенційним суперником, а Крим – стратегічним
плацдармом у випадку конфлікту з цією країною.
Більшість вивезених потрапили до Узбекистану і в сусідні з ним райони Казахстану
й Таджикистану. Вони опинилися у так званих спецпоселеннях, які швидше
нагадували трудові табори. Депортованих використовували як дешеву робочу силу.
За перші 3 роки після переселення від голоду, виснаження і хвороб померли, за
різними оцінками, від 20 до 46% всіх депортованих.
Режим спецпоселень для кримських татар діяв до епохи хрущовської
десталінізації – другої половини 1950-х. Тоді радянський уряд пом’якшив для них
умови життя, але не зняв обвинувачення в державній зраді. Діти переселенців могли
отримати освіту російською або узбецькою мовою, але не кримськотатарською. До
1957 року були заборонені будь-які публікації цією мовою. З Великої радянської
енциклопедії вилучили статтю про кримських татар. Цю національність також
заборонили вписувати в паспорт. Заборона кримським татарам повертатися до Криму
діяла до 1989 року.
Прошу передивитися відеоролик
Йдуть з життя
свідки, але спогади про влаштований Москвою геноцид кримськотатарського народу
залишаються в історичній пам’яті кримських татар – і у пам’яті усього
українського народу!
13.05.2022
Дата
присвячена єдності країн, які входять до Європейського Союзу. Також подія
носить ще одну назву - День декларації Шумана. Історично існує цілих два дні
Європи. Перший - 5 травня. Він був заснований на честь створення Ради Європи
1949 року. Другий - 9 травня - на честь того, що 1950 року країни-засновниці
вперше запропонували створити Європейський Союз.
Святкування Дня
Європи в Україні – це також ознайомлення населення України з
європейськими цінностями, традиціями, культурним надбанням, це поширення ідеї
європейської ідентичності серед громадян Європейського Союзу, утвердження
спільних європейських цінностей
Передивитися
презентацію
Вікторина
8 ТА 9 ТРАВНЯ УКРАЇНА ВІДЗНАЧАЄ
ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ТА ПРИМИРЕННЯ, А ТАКОЖ ДЕНЬ ПЕРЕМОГИ НАД НАЦИЗМОМ У ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ
8–9 травня
Україна традиційно вшановує День пам'яті та примирення. У ці дні важливо згадати
про непересічну роль українців у перемозі в Другій світовій війні, висловити
повагу всім борцям проти нацизму, увічнити пам'ять про загиблих воїнів, жертв
війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у ці
роки.
Прошу передивитися презентацію та відеоролик
8 ТРАВНЯ – ДЕНЬ МАТЕРІ
«МАТИ – ЇЇ ВЕЛИЧНІСТЬ, У НЕЇ В
ОБІЙМАХ – ВІЧНІСТЬ»
Історія свята така: у 1908 році молода американка Анна Джервіс з Філадельфії виступила з ініціативою вшановування матерів у пам’ять про свою матір, яка передчасно померла. Анна писала листи до державних установ, законодавчих органів, видатних осіб із пропозицією один день у році присвятити вшануванню матерів.
Її старання увінчалися успіхом - в 1910
році штат Вірджинія перший визнав День Матері як офіційне свято. Хоча по суті
це - свято вічності: з покоління в покоління для кожного мама - найголовніша
людина для своїх дітей. Безумовно, День матері - це одне з самих зворушливих
свят, тому що кожен з нас з дитинства і до своїх останніх днів несе в своїй
душі єдиний і неповторний образ - образ своєї мами, яка все зрозуміє, простить,
завжди пожаліє і буде самовіддано любити незважаючи ні на що.
Прошу вас передивитися презентацію
Щастя й краса материнства в усі століття
оспівувалися кращими художниками і поетами. І невипадково - від того, наскільки
шанована в державі жінка, яка виховує дітей, можна визначити ступінь культури й
благополуччя суспільства. Щасливі діти ростуть в дружній родині й під опікою
щасливої матері. В цей день ми від усієї душі вітаємо дорогих мам з їх святом.
Хай світлом і добром відгукуються в душах дітей ваші нескінченні турботи, терпіння,
любов і відданість.
Привітайте
своїх Матусь зі святом!
Прошу
вас також зробити фото разом зі своїми матусями,бабусями для презентації та надіслати
мені на електронну адресу.
Дякую!
29.04.22
ІНШОЇ ЗЕМЛІ У НАС НЕ БУДЕ,НАМ ПОТРІБНО НАШУ ЗБЕРЕГТИ!
26 квітня 1986 року – день найбільшої в історії людства техногенної катастрофи. Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи. В атмосферу Землі вирвалась хмара радіоактивного пилу. Вітер поніс на північний захід небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідали на землю, проникали у воду. За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. На долю Білорусі припало близько 60% шкідливих викидів. Від радіаційного забруднення сильно постраждала також і Росія. Потужний циклон проніс радіоактивні речовини територіями Литви, Латвії, Польщі, Швеції, Норвегії, Австрії, Фінляндії, Великої Британії, а пізніше – Німеччини, Нідерландів, Бельгії.
Чорнобильська катастрофа в цифрах і датах
1977 року запустили перший блок Чорнобильської АЕС.
2 роки пропрацював четвертий енергоблок ЧАЕС – на повну потужність його запустили 1984 року. Це був “наймолодший” і найсучасніший реактор.
2 дні світ нічого не знав про вибух.
30 співробітників АЕС загинули внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з моменту аварії.
500 тисяч людей померли від радіації, за оцінками незалежних експертів.
8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, Росії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення.
90 784 особи було евакуйовано з 81-го населеного пункту України до кінця літа 1986 року.
Понад 600 тисяч осіб стали ліквідаторами аварії – боролися з вогнем і розчищали завали.
2293 українських міст і селищ із населенням приблизно 2,6 мільйона людей забруднено радіоактивними нуклідами.
200 тисяч квадратних кілометрів – на таку територію поширилася дія радіації. Із них 52 тисячі квадратних кілометрів – сільськогосподарські землі.
10 днів – з 26 квітня до 6 травня – тривав викид активності із пошкодженого реактора на рівні десятків мільйонів кюрі на добу, після чого знизився у тисячі разів. Фахівці називають цей період активною стадією аварії.
11 тонн ядерного палива було викинуто в атмосферу внаслідок аварії на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС.
400 видів тварин, птахів і риб, 1200 видів флори продовжують існувати в “зоні відчуження”, де через істотне та катастрофічне забруднення повітря, ґрунтів і вод заборонено проживати людям.
26 квітня–жовтень 1986 року Чорнобильська АЕС не працювала. У жовтні 1986-го 1-й і 2-й енергоблоки було знову введено в експлуатацію; у грудні 1987 року відновив роботу 3-й. 4-й енергоблок не запрацював.
1991 рік – на 2-му енергоблоці сталася пожежа, внаслідок якої була заблокована робота цього реактора.
Грудень 1995 року – підписання меморандуму між Україною та країнами “Великої сімки” і Комісією Європейського Союзу, відповідно до якого почалася підготовка програми повного закриття станції.
15 грудня 2000 року – Чорнобильську атомну електростанцію зупинено повністю.
Вересень 2010-го – закладка фундаменту під новий саркофаг над зруйнованим 4-м енергоблоком, у квітні 2012-го стартувало будівництво арки, що мала накрити “Укриття”, у жовтні 2011 року на майданчику комплексу “Вектор” почалося будівництво Централізованого сховища відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання.
29 листопада 2016 року завершили насування арки над 4-м енергоблоком.
22.04.22
ТЕМА.Всесвітній день Землі
International Mother Earth Day
22
квітня – Всесвітній День Землі, свято єднання народів планети у справі захисту
навколишнього середовища і збереження тих багатств і природних ресурсів, якими
наділила нас природа.
Вперше
День Землі був відзначений у 1970 році, і з того часу його проводять щороку 22
квітня. Це свято чистої Води, Землі й Повітря, яке має на меті об’єднати людей
планети для захисту навколишнього природного середовища, привернути увагу до
екологічних проблем нашої планети. Цей день – нагадування про екологічні
катастрофи, день, коли кожна людина має можливість замислитися над тим, що вона
може зробити для розв’язання екологічних проблем.
Цікавою
є історія походження цього свята. Вона пов’язана з ім’ям Джона Мортона –
адміністратора штату Небраска на півночі американського континенту, який
наприкінці ХІХ століття, переїхавши до цього штату, звернув увагу на факт, що
поодинокі дерева пустельної території прерії штату вирубували для будівництва
житлових будинків та їх опалення. Джон Мортон запропонував проведення дня,
присвяченого благоустрою, із заохоченням призами тих, хто посадить найбільше
дерев. Лише за один день було висаджено понад 1 млн дерев. Після цього у 1882
році в штаті Небраска 22 квітня було проголошено офіційним святом – Днем
Дерева.
Успіх
першої акції, що відбулася 22 квітня 1970 року в США, надихнув організаторів на
проведення «Тижня Землі» як щорічних заходів з благоустрою територій.
Ініціатива була підтримана населенням і набула популярності. На хвилі
громадської і політичної активності, завдяки проведенню Дня Землі у США, було
прийнято закони та інші акти з питань охорони навколишнього природного
середовища (зокрема Акт про чисте повітря). Генеральний секретар ООН підписав
спеціальну відозву, присвячену цій події.
15.04.22
ТЕМА. Як не панікувати під час війни
08.04.22
ТЕМА. ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС АРТИЛЕРІЙСЬКИХ ОБСТРІЛІВ
ПАМ’ЯТКА ДІЇ НАСЕЛЕННЯ
ПІД ЧАС АРТИЛЕРІЙСЬКОГО ОБСТРІЛУ
Про початок обстрілу ви можете дізнатися почувши
віддалені звуки пострілів, гуркіт та спалахи від пуску ракет. У вас є декілька
хвилин (або декілька секунд при ракетному обстрілі), щоб сховатися.
ЯКЩО ОБСТРІЛ ЗАСТАВ ВАС НА ВУЛИЦІ
Негайно лягайте на землю (канаву, яму), щільно
притуліться до будь-якого виступу: бордюру, клумби, паркану бетонної
конструкції та накрийте голову руками. Найчастіше причиною поранення є не пряме
влучення снаряду, а результат попадання уламків та вплив вибухової хвилі.
Снаряди та міни відриваються в верхньому шарі ґрунту, уламки після підриву
летять на висоті 30-50 см. над поверхнею землі.
ЯКЩО ОБСТРІЛ ЗАСТАВ ВАС В БУДІВЛІ
Негайно зійдіть в найближче укриття (підвал). Якщо
артилерійський обстріл застав вас у будинку зненацька і не лишилося часу
зреагувати, швидко йдіть до кімнати віддаленої від напряму звідки ведеться
обстріл. Лежачи або сидячи притуліться до несучої стіни. Найчастіше осколки
потрапляють у приміщення через вікна. Якщо є можливість завчасно заклейте скло
вікон скотчем або забарикадуйте шафами, це врятує вас від уламків скла. Якщо
обстріли є постійними, необхідно завчасно забарикадувати вікна мішками з
піском, важкими меблями, речами.
ЯКЩО ПІД ЧАС ОБСТРІЛУ ВИ ЗНАХОДИТИСЯ У ТРАНСПОРТІ
(маршрутному таксі, тролейбусі) Попросіть водія
зупинити транспортний засіб.
Вийдіть з транспортного засобу та відбіжіть від
дороги в напрямі від багатоповерхівок та промислових об’єктів, ляжте на землю
та закрийте голову руками.
Якщо вибухи застали вас у дорозі на власному
автомобілі – не розраховуйте, що на авто ви зможете швидко втекти від обстрілу.
Зупиніться вийдіть з автомобіля та відбіжіть якомога далі від дороги.
ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО УКРИТТЯ
Воно має бути заглибленим і разом з тим знаходитися
подалі від споруд, які можуть обвалитися на вас зверху при прямому попаданні,
або можуть спалахнути. Ідеальний захист дає траншея чи канава (подібна до
окопу) глибиною 1-2 метри, на відкритому місці.
УКРИТИСЯ ПІД ЧАС АРТИЛЕРІЙСЬКОГО ОБСТРІЛУ МОЖНА:
- у спеціально обладнаному укритті;
- у будь-якій канаві, траншеї, ямі;
- у трубі водостоку під дорогою;
- вздовж високого бордюру чи підмурку паркану;
- у підвалі будинків;
- в оглядовій ямі гаражу, станції технічного
обслуговування.
Використовуйте позначки на домах, які вказують
напрямок до найближчого укриття.
НЕ МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ ДЛЯ УКРИТТЯ:
- під’їзди будинків;
- місця під технікою (вантажівкою, автобусом);
- проходи поміж штабелями, контейнерами,
будівельними матеріалами.
ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ АРТИЛЕРІЙСЬКОГО ОБСТРІЛУ
Одразу не покидайте укриття! Обережно підніміться,
уважно огляньте місцевість навколо себе, пересувайтесь не кваплячись та уважно
оглядайте маршрут руху, ноги ставте на вільну від уламків поверхню. Не
піднімайте з землі незнайомі вам предмети. Снаряди можуть бути касетними і
місцевість в результаті застосування спеціальних боєприпасів може бути
замінована. Бойові елементи касетних боєприпасів та снаряди які не підірвалися
можуть вибухнути від найменшого дотику. Уважно слідкуйте за дітьми і
підлітками, не дозволяйте їм торкатися до будь яких предметів.
Будьте пильними! Бережіть своє здоров’я і життя!
01.04.22
ТЕМА "Небезпечні знахідки"
Передивившись презентацію,Ви зможете отримати досить глибокі знання щодо видів небезпечних предметів, їх зовнішнього вигляду, властивостей і потенційної небезпеки в різних умовах воєнного стану.
25.03.22
Інструктаж з безпечної поведінки у разі виявлення ознак вибухового пристрою
25.02.22
Урок до Дня толерантності
У 1995 році Організацією Об'єднаних Націй було прийнято
«Декларацію принципів толерантності» - основоположний міжнародний документ, в
якому сутність толерантності детермінується як «повага, прийняття та правильне
розуміння всієї багатоманітності культури, форм самовияву й прояву». Особлива
увага звертається на те, що толерантність - це не поступка чи потурання, а
насамперед «активне ставлення до дійсності, що формується на основі визнання
універсальних прав і свобод людини». При цьому наголошується, що таке
визначення не означає терпимого ставлення до соціальної несправедливості,
відмови від своїх або прийняття чужих переконань. Це означає «визнання того, що
люди із природи своєї відрізняються зовнішнім виглядом, становищем, мовою,
поведінкою і мають право жити в мирі та зберігати свою індивідуальність». Крім
того, «погляди однієї людини не можуть бути нав'язані іншим».
Толерантність - це моральна якість індивіда, що
характеризує терпиме ставлення до відмінних від наявних у нього поглядів,
думок, звичок інших людей, незалежно від їх етнічної, національної або
культурної приналежності. Це вміння краще розуміти себе й інших, вступати з
ними в контакт, взаємодіяти без примусу, виявляти повагу й довіру. Водночас
толерантність не можна ототожнювати з уседозволеністю, безпринципністю щодо
протиправних дій, порушення норм і правил поведінки, умов співжиття. Цю якість,
зазначає дослідник, не можна розглядати у відриві від її першопричини -
рівності. Без рівності, на його переконання, толерантність утрачає сенс. Але
якщо є рівність, толерантність виникає автоматично. Тому ця категорія виступає
методологічним інструментом забезпечення рівності, його невід'ємною складовою,
яка обумовлює саме існування рівноправ'я - де-юре і де-факто.
Погодьтеся, що
досить важливо терпимо, з розумінням, толерантно ставитися до поглядів,
переконань, думок, традицій інших людей.
Останнім часом
слово „Толерантність” набуло значної популярності.
Ми живемо в
складний і неспокійний час, а причини занепаду нашої моралі ми пояснюємо,
виправдовуємо економічною та екологічною кризами, недоліками ринкових стосунків
тощо. Глобальні проблеми, що їх має розв’язувати людство, дедалі більше
загострюються, а конфлікти стають усе не безпечнішими, і тому зростає
усвідомлення необхідності співпраці людей і привабливість ідей толерантності.
Анкетування
„Ваш рівень толерантності”.
Свою терпимість, розуміння ми
можемо проявляти по-різному, можна сказати, на різних рівнях:
-
відсторонено, без
зайвої критики;
-
витримано,
спокійно, вичікуючи компромісного для усіх варіанту;
-
доброзичливо,
активно розуміючи мотиви такої поведінки людини, намагаючись допомогти в разі
необхідності.
Для того,
щоб досягти успіху в житті, не витрачати сил на конфлікти, „побутові війни”,
доцільно сформувати в собі толерантність як рису характеру.
На якому
рівні така риса як толерантність розвинена у вас, допоможе з’ясувати анкета
Анкета
1. Дмитро має нетипову для хлопця зачіску –занадто довге
волосся. Як поводитися тим, кому такий стиль не подобається?
а)
постійно демонструвати своє невдоволення
б)
вимагати дотримуватися на заняттях у школі загального стилю одягу та зачіски
в)
виходити з того, що людина має право на самовираження й може робити що завгодно
зі своїм волоссям
2. Оксана часто пропускає уроки без поважних причин. Як
ставитись до цього?
а)
засуджувати ці вчинки
б)
вважати, що це її особиста справа і не втручатися
в)
з розумінням поставитися до проблем Оксани і поступово заохочувати її до
навчання
3. Вадим постійно виявляє неповагу до
інших, брутальність до своїх однокласників. Що робити?
а)
відповідати брутальністю на брутальність
б)
прагнути уникати спілкування
в)
вияснити мотиви такої поведінки, проводити з хлопцем роз’яснювальну роботу
4. Ваша подруга одягла на вечірку вбрання,
яке їй не личить та й недоречне на цьому заході. Що ви зробите, аби ваша
подруга не була посміховиськом?
а)
запропоную ультиматум: або вона переодягається, або йде відпочивати сама
б)
натякну, що вона має кумедний вигляд
в)
коректно вкажу їй на недоречність такого вбрання
5. Ви – прихильник здорового способу життя.
Ваш молодший брат не робить зарядки, палить, нераціонально харчується. Що ви
робитимете?
а)
розповім батькам, нехай вони вирішують, що робити
б)
зроблю вигляд, наче нічого не помічаю
в)
пояснюватиму переваги здорового способу життя й залучатиму до спільних занять
спортом.
Оцінюємо
отримані результати: а) - 1 бал, б) – 2 бали, в) – 3 балів
Підраховуємо загальну кількість балів:
5 балів – ви досить
категорична, негнучка, нетерпима до інших людина.
Маючи таку позицію, ризикуєте залишитися самотнім!
Розпочніть з обдумування такого вислову: „Всі люди різні – не кращі й не гірші,
а просто різні”.
6-10 балів – характеризуєтесь
як дещо відсторонена особистість із
життєвим принципом „Моя хата – скраю, я нічого не знаю” або маєте велику
витримку щодо поведінки, думок, традицій інших людей. По-перше намагайтеся
визначити межу вашої терпимості! По-друге, зважте, аби вас не називали надто
байдужою людиною.
11-15 балів –прийміть вітання!
Ви –толерантна особистість, цінуєте людей, поважаєте їхні почуття, переконання,
незалежно від того, чи збігаються вони з вашими. Зберігайте „Своє
обличчя”!
Пропоную передивитися відео за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=QFZBCYlKDCc&list=PLnTykHD9Xkfx41gw6PYHZERjdgWN4ioIj&index=2
Дякую за роботу!
11.02.2022
ВИХОВНА ГОДИНА
«ЯК НЕ
ЗАБЛУКАТИ В ІНТЕРНЕТІ»
День безпечного Інтернету відзначають щороку. 11 лютого 2020 року у світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом «Разом для найкращого Інтернету».
Передивитись презентацію
04.02.22 рік
Виховна година
«Самоорганізація в навчанні»
Правила для учнів щодо
самоорганізації під час дистанційного навчання
28.01.22 рік
Година
спілкування
до Міжнародного
дня пам'яті жертв Голокосту
Передивитися презентацію
Голокост в Україні
Голокост
євреїв на окупованій нацистами території тодішньої СРСР відрізнявся від подібних
заходів у Європі. Там євреїв заганяли в гетто, з часом могли відправити до місць
масових знищень у газових камерах. На українських землях більшість єврейського населення
загинуло від куль у протитанкових ямах. Їх викопали ще за радянської влади військовополонені,
місцеве населення чи самі жертви.
«Акції
зачисток» уперше проводилися айнзацгрупами на території окупованої Галичини. Протягом
тижня внаслідок погромів, ініційованих нацистами, у Львові загинули 6000 євреїв.
«Остаточне вирішення» призвело до знищення євреїв Галичини у таборах і гетто Тернополя,
Дрогобича, Борислава, Сколе, Стрия та ін. міст. Загалом загинуло 610 000 євреїв.
На
території Наддніпрянської України в 20-х числах липня айнзацкоманда 5 айнзацгрупи
С розстріляла 1400 уманських євреїв.
Наприкінці
серпня 1941 р. відбувся масовий розстріл німецькими військовими євреїв у м. Кам’янець-Подільський.
На початок війни там мешкало 10 000 євреїв. У перші десять днів серпня 1941 року
угорська влада депортувала близько 18 000 євреїв із Закарпаття в окуповану німцями
Україну. Нацисти змусили їх іти маршем від Коломиї до Кам’янець-Подільського. 23
600 переселенців разом із місцевими жителями були розстріляні протягом 4-х днів,
від 26 до 29 серпня. Це вбивство стало взірцем для наступних злочинних акцій.
Євреї,
які залишалися на території Закарпатської України, у травні 1944 р. були вивезені
до концтабору Аушвіц. По прибуттю вони, у переважній більшості, загинули в газових
камерах.
Бабин Яр
Масовою
братською могилою і символом Голокосту в Україні став Бабин Яр. Масові розстріли
тут розпочалися відразу після вступу нацистів до Києва. Від 27 вересня відбувалися
щоденні масові розстріли євреїв – військовополонених і цивільних громадян. Їх пік
припадає на 29 – 30 вересня, тривалість – щонайменше до кінця жовтня 1941 р. За
цей час загинуло 33 771 осіб. До кінця вересня 1943 р. Бабин Яр продовжував залишатися
місцем регулярних розстрілів і захоронень. Серед постраждалих – комуністи-підпільники,
роми, душевнохворі, заручники, моряки Дніпровської флотилії, в’язні гестапо, українські
націоналісти. Весною 1942 р. починає діяти Сирецький концтабір. Бабин Яр став останнім
місцем і для його численних ув’язнених. Бабин Яр – некрополь для більше ніж 100
000 цивільних громадян та військовополонених.
Після
зайняття Одеси румунські військові розстріляли 20 000 місцевих євреїв у відплатних
акціях за вибухи. В кінці грудня 1941 р. біля Богданівки Одеської (нині – Миколаївської)
області румуни знищили понад 40 000 євреїв. На українських землях, що увійшли в
склад Трансністрії, румунська окупаційна влада створила протягом 1941 р. власні
гетто і табори праці. У них загинули євреї з Бесарабії та Буковини. Загалом на цих
землях румуни знищили близько 300 000 євреїв.
Страхітлива
політика терору проти євреїв в окупованій Україні знищила їх як соціокультурну й
етнорелігійну спільноту. Жертвами Голокосту стали понад 1,5 млн осіб.
Місця
найбільших масових страт євреїв в Україні: Бабин Яр (Київ) – більше 100 000, Богданівка
Одеської області – понад 40 000, Дрогобицький Яр (Харків) ‑ близько 20 000, Кам’янець-Подільський
– 23 600, Дальник Одеської області – близько 18 000, урочище Сосонки біля Рівного
– понад 17 000 жертв.
Голокост
‑ не просто сторінка єврейської історії, це загальнолюдська трагедія. У середині
XX століття протягом багатьох років відбувалося винищення цілого народу. Найстрашніше,
що інший світ це допустив.
Уроки
цієї катастрофи не повинні забуватися. Їх замовчування може призвести до нової трагедії.
У цей
день, День скорботи і пам’яті, ми приєднуємося до загальної печалі і прагнемо співчувати
всьому цьому болю та втраті, ім’я якої Голокост. Її ніяк не заповнити. Вже не запобігти.
Але нехай живе надія, що подібного більше ніколи не повторитися! Будемо пам’ятати
ВИХОВНА
ГОДИНА «МИ ПАМ’ЯТАЄМО!»
28 жовтня відзначаємо 77 річницю вигнання нацистів з України та вшановуємо героїчний подвиг і жертовність тих, хто поклав своє життя і сили заради миру і свободи майбутніх поколінь
Вигнання нацистських окупантів з України
відбулося силами чотирьох Українських фронтів, які налічували понад 2,3 млн
осіб, протягом січня 1943 — жовтня 1944 було проведено низку наступальних
операцій.
Завершилося визволення нашої країни від
німецької окупації повним витісненням угорських та німецьких військ із
найзахіднішого регіону теперішньої України — Закарпаття.
27 жовтня 1944 року було звільнено Ужгород,
28 жовтня радянські війська вийшли на сучасний кордон України.
А наскільки добре знаєте ви події того часу?
Пропоную вам взяти участь в онлайн-вікторині «До 77-ї
річниці вигнання нацистів з України»: https://learningapps.org/watch?v=pajoue6ca21
Пам'ятаємо те страшне воєнне лихоліття і вшановуємо
пам'ять жертв - мільйонів людей по всьому світу, долі яких перемолов цей
нещадний молох...
07.05.21
1.
Пропоную переглянути вам відео за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=Z2brX8K1O1g
2.
Візьміть
участь в онлайн-вікторині
https://learningapps.org/watch?v=pn9r76s3n21
30.04.21
«СВІТЛЕ СВЯТО ВЕЛИКДЕНЬ»
Великдень –
найбільше християнське свято. Цей день має ще одну назву – Пасха. Це світле і
добре свято яке несе з собою віру, надію і любов.
Великдень
відноситься до тих свят, дата яких змінюється кожного року, визначеної не має.
Зазвичай він відзначається не раніше 4 квітня та не пізніше 8 травня.
У ніч
Воскресіння Христа, проводиться святкове богослужіння великодня
служба Божа яка триває всю ніч. Її найурочистіший момент настає опівночі, коли
священик сповіщав, що Христос воскрес, а всі присутні з трепетом відповідають:
«Воістину Воскрес!». Усі віруючі люди намагаються бути присутніми на великій
літургії, адже по закінченню якої відбувається освячення пасхальних кошиків.
Напередодні свята варто згадати правила пожежної безпеки.
Великдень – одне з найбільших християнських свят, і в цей день у храмах та церквах області збереться велика кількість людей. І щоб провести Великдень у цілковитій безпеці, обласне управління з питань цивільного захисту населення закликає бути обачними та вкрай обережними.
Правила безпеки і поведінки на Великдень
1. Готуючи святкові страви, дотримуйтесь правил безпеки при експлуатації печей, газових та електричних приладів.
2. Під час освячення паски подбайте про те, щоб запалена свічка не торкалась поліетилену, або плетеного великоднього кошика.
3. Зберігайте безпечну відстань від інших прихожан у церкві, щоб від вогню свічі не загорівся їхній одяг.
4. Підв`язуйте міцно хустину та збирайте волосся, або на нього не потрапив вогонь від свічки при нахилі голови.
5. Під свічкою тримайте шматок цупкого паперу, аби через гарячий віск ви не смикнули рукою та не впустили свічку на одяг.
6. Не підпускайте малолітніх дітей до відкритого вогню, навіть якщо це маленький вогонь священної свічки.
7. Повернувшись додому, запалені свічки поставте у вогнетривкі підставки подалі від легкозаймистих предметів.
Для того, щоб під час Великодніх свят не сталося лиха, потрібно дотримуватися цих правил. Адже тільки від вас залежить особиста безпека та благополуччя рідних і близьких.
Шановні мої учні!Щиро вітаю вас з Великоднем! Нехай це величне свято наповнить серце світлими почуттями надії і любові, дарує щастя та добро. Бажаю вам радості, здоров'я, добробуту і благополуччя. Христос Воскрес!
23.04.21
Виховна година присвічена до 35-х
роковин Чорнобильської катастрофи
Чорнобиль – біль і трагедія України
Відповідно до Указу Президена України від 09.12.2020 № 556/2020
«Про
невідкладні заходи щодо забезпечення екологічної безпеки та підготовку заходів
до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи»,із метою забезпечення
екологічної безпеки, додержання визначених законодавством гарантій із захисту
громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, вшанування
подвигу ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Завдання
1.Передивитися презентацію «26 квітня – День Чорнобильської трагедії»
за посиланням
https://drive.google.com/file/d/1Tc3s7mXOpicewKBmc8Bo_2JyCIHpb_q/view?usp=sharing .
2. Ознайомитися з інформаційним матеріалом. Дивись Додаток нижче
3.Передивитися матеріали:
-сторінка
«Уроки Чорнобиля для атомної енергетики» (https://cutt.ly/yvIp1bc);
- сторінка
«Біологічні наслідки Чорнобильської катастрофи» (https://cutt.ly/avIpTEK);
- сторінка «Вони
собою людство заступили…» - матеріали про подвиг ліквідаторів аварії на
Чорнобильській АЕС
4. Для
систематизації та узагальнення знань розв’язати питання онлайн гри «Хто хоче стати мільйонером?»
https://learningapps.org/watch?v=pucz2rvsa21
Пройшовши цю гру, ви зможете зробити самооцінку своїх
знань з даної теми
Додаток
Інформаційні матеріали до
річниці аварії на Чорнобильській АЕС
Українського інституту
національної пам’яті (2020 рік)
26 квітня
1986 року – день найбільшої в історії людства техногенної катастрофи. Під час
експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два
вибухи. В атмосферу Землі вирвалась хмара радіоактивного пилу. Вітер поніс на
північний захід небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідали на землю,
проникали у воду. За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце
серед колишніх республік Радянського Союзу. На долю Білорусі припало близько
60% шкідливих викидів. Від радіаційного забруднення сильно постраждала також і
Росія. Потужний циклон проніс радіоактивні речовини територіями Литви,
Латвії, Польщі, Швеції, Норвегії, Австрії, Фінляндії, Великої Британії, а
пізніше – Німеччини, Нідерландів, Бельгії.
35 років минуло з
моменту аварії на Чорнобильській АЕС, але її наслідки залишаються предметом
обговорення світової наукової спільноти. За визначенням UNSCEAR і ВООЗ,
Чорнобильська катастрофа віднесена до аварій ядерних об’єктів найвищого рівня.
Історики ж наголошують на політичній відповідальності комуністичного режиму,
який заради ідеологічних інтересів поставив під загрозу життя і здоров’я
мільйонів громадян. Через недосконалість конструкції, порушення технології
будівництва, використання неякісних будівельних матеріалів, численні
міні-катастрофи подібна техногенна катастрофа в СРСР не могла не статися.
Злочинні дії влади щодо приховування інформації з одного боку поглибили
непоправні негативні наслідки аварії, а з іншого – спричинили активізацію
національно-демократичного руху, що в кінцевому підсумку привело до розпаду
СРСР. Приховування інформації владою спричинили активізацію екологічного і
національно-демократичного руху.
Ключові тези
·
Аварія на Чорнобильській
АЕС призвела до непоправних медичних, економічних і соціальних і гуманітарних
наслідків. За екологічними наслідками аварія переросла у планетарну катастрофу:
радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи.
·
На той час керівництво
Радянського Союзу проголосили гласність і відкритість. Однак надзвичайна
ситуація на ЧАЕС засвідчила фальшивість гасел. Розуміючи, що екологічна
катастрофа такого масштабу матиме негативні наслідки для комуністичного режиму,
керівництво СРСР обрало курс на її замовчування. Уся інформація про
Чорнобильську катастрофу одразу опинилася під ідеологічним контролем КПРС і
КГБ.
·
Чорнобильська трагедія
засвідчила неготовність державної верхівки підпорядкувати політичні
інтереси гуманістичним цінностям життя і здоров’я людей. Щоб продемонструвати,
буцімто ніякої небезпеки радіації немає, партійне керівництво не відмінило
першотравневу демонстрацію. На Хрещатик за п’ять днів після аварії вивели сотні
тисяч людей, в тому числі школярів. Наступного дня всі газети рясніли парадними
повідомленнями. Тим часом на вкрай обережні поради від міністра охорони
здоров’я щодо заходів безпеки спромоглися аж 9 травня!
·
Українська діаспора після
аварії на ЧАЕС виявили високу громадянську позицію та активність у світі. Вона
організовувала демонстрації, готувала звернення до урядів західних держав,
збирала матеріали про трагедію. Закордонний провід Української головної
визвольної ради у вересні 1986 року доклав значних зусиль, аби питання
Чорнобиля внести на розгляд ООН.
·
Чорнобильська катастрофа
стала одним із каталізаторів розпаду СРСР. Спроби Москви приховати правду про
її наслідки, недостатні заходи безпеки і допомоги потерпілим похитнули віру в
“гуманність” комуністичної ідеї навіть у найлояльніших прихильників. Радянська
влада продемонструвала кричущу безвідповідальність за долі людей.
·
У післяаварійний період
посилилися екологічні та національно-демократичні рухи, передусім в Україні. 26
квітня 1988 року в Києві відбулася перша несанкціонована демонстрація під
гаслами – “Геть АЕС з України”, “УКК – за без’ядерну Україну”, “Не хочемо
мертвих зон”, “АЕС – на референдум”, “Промисловість, землю, воду – під
екологічний контроль”, “Кожному – персональний дозиметр”. У багатьох регіонах,
як на сході, так і на заході, люди виходили на акції протесту проти будівництва
нових і експлуатації старих атомних електростанцій. Саме навколо проблеми
ядерної катастрофи формувалися перші громадські організації, які перетворилися
в політичну силу, наприклад, “Зелений світ” і Союз “Чорнобиль”.
Чорнобильська катастрофа в цифрах і датах
1977 року запустили перший блок Чорнобильської
АЕС.
2 роки пропрацював четвертий енергоблок
ЧАЕС – на повну потужність його запустили 1984 року. Це був “наймолодший”
і найсучасніший реактор.
2 дні світ нічого не знав про вибух.
30
співробітників АЕС загинули
внаслідок вибуху або гострої променевої хвороби протягом кількох місяців з
моменту аварії.
500 тисяч
людей померли
від радіації, за оцінками незалежних експертів.
8,5
мільйонів жителів України,
Білорусі, Росії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення.
90 784
особи було
евакуйовано з 81-го населеного пункту України до кінця літа 1986 року.
Понад 600
тисяч осіб стали
ліквідаторами аварії – боролися з вогнем і розчищали завали.
2293
українських міст і селищ із населенням приблизно 2,6 мільйона людей забруднено радіоактивними
нуклідами.
200 тисяч
квадратних кілометрів – на таку територію поширилася дія радіації. Із них 52 тисячі
квадратних кілометрів – сільськогосподарські землі.
10 днів – з 26 квітня до 6 травня – тривав викид
активності із пошкодженого реактора на рівні десятків мільйонів кюрі на добу,
після чого знизився у тисячі разів. Фахівці називають цей період активною
стадією аварії.
11 тонн
ядерного палива було
викинуто в атмосферу внаслідок аварії на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС.
400 видів
тварин, птахів і риб, 1200 видів флори продовжують існувати в “зоні відчуження”, де
через істотне та катастрофічне забруднення повітря, ґрунтів і вод заборонено
проживати людям.
26
квітня–жовтень 1986 року Чорнобильська АЕС не працювала. У жовтні 1986-го 1-й і 2-й енергоблоки було
знову введено в експлуатацію; у грудні 1987 року відновив роботу 3-й. 4-й
енергоблок не запрацював.
1991 рік – на 2-му енергоблоці сталася
пожежа, внаслідок якої була заблокована робота цього реактора.
Грудень
1995 року –
підписання меморандуму між Україною та країнами “Великої сімки” і Комісією
Європейського Союзу, відповідно до якого почалася підготовка програми повного
закриття станції.
15 грудня
2000 року –
Чорнобильську атомну електростанцію зупинено повністю.
Вересень
2010-го –
закладка фундаменту під новий саркофаг над зруйнованим 4-м енергоблоком, у
квітні 2012-го стартувало будівництво арки, що мала накрити “Укриття”, у жовтні
2011 року на майданчику комплексу “Вектор” почалося будівництво
Централізованого сховища відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання.
29
листопада 2016 року
завершили насування арки над 4-м енергоблоком.
Історична довідка
Що сталося
проти ночі 26 квітня 1986 року?
25 квітня 1986
року на Чорнобильській АЕС мали експериментально зупинити четвертий енергоблок,
щоб вивчити можливості використання інерції турбогенератора в разі втрати
електроживлення. Попри те, що технічні обставини не відповідали плану
випробування, його не скасували.
Експеримент
почався 26 квітня о 01:23. Ситуація вийшла з-під контролю. О 01:25 з інтервалом
у кілька секунд прогриміли два вибухи. Реактор повністю зруйнувався (Документ
1). Спалахнуло понад 30 вогнищ пожежі. Основні погасили через годину, а
повністю ліквідували загоряння до 5-ї ранку 26 квітня. Проте пізніше виникла
інтенсивна пожежа у центральному залі 4-го блоку, з якою боролися з
використанням вертолітної техніки аж до 10 травня.
На момент аварії в
приміщенні 4-го енергоблоку перебували 17 працівників. Під завалами загинув
старший оператор реакторного цеху Валерій Ходемчук. Удень 26 квітня від
опромінення помер наладник Володимир Шашенок. 11 працівників одержали дози
опромінення. Від променевої хвороби всі вони померли до 20 травня 1986-го в
москвовській лікарні № 6. Ще 14 осіб із персоналу станції одержали дози, що
спричинили променеву хворобу 3-го та 4-го ступенів.
Наступного дня
після аварії урядова комісія ухвалила рішення про негайну зупинку 1-го і 2-го
енергоблоків та евакуацію населення Прип’яті (так званої 10-кілометрової зони).
У повідомленні КГБ
вказується, що станом на 8:00 годину 28 квітня рівень радіації на 3-му і 4-му
енергоблоках становив 1000–2600 мікрорентген на секунду, а на окремих ділянках
міста – 30–160. У цьому місці на документі Володимир Щербицький зробив свою,
тепер вже відому, примітку – “Що це позначає?”. Це промовисто свідчить про те,
що навіть найвищі посадові особи до кінця не усвідомлювали небезпеки.
На ліквідаційні
роботи відразу кинули військовослужбовців. Першими на місце катастрофи прибули
кілька десятків солдат і офіцерів полку Цивільної оборони Київського
військового округу із приладами радіаційної розвідки й армійським комплектом
дезактивації техніки, мобільний загін хімічних військ та окрема рота
радіаційної та хімічної розвідки. Загалом у ліквідаційних роботах брали участь
військові хімічних, авіаційних, інженерних, прикордонних родів, медичні частини
Міністерства оборони СРСР, Цивільної оборони (ЦО) та МВС СРСР. Влітку залучили
військових запасу та вільнонайманих. За неповними даними, участь у ліквідації
наслідків брали 600 тисяч осіб. Через опромінення багато з них захворіли.
Пожежні прибували
“з голими руками”, без жодних засобів захисту, приміром спеціальних ізолюючих
протигазів, через що радіоактивні речовини потрапили в дихальні шляхи. Саме вони
зупинили ще одну потенційну катастрофу – водневий вибух. Сумарна активність
радіоізотопів, викинутих у повітря після аварії в Чорнобилі, була в 30–40 разів
більшою, ніж у Хіросімі. Опромінилися майже 8,5 мільйони людей.
Коли
почалася евакуація?
Перше офіційне
місцеве повідомлення про аварію на Чорнобильській АЕС зʼявилося лише через 36
годин – опівдні 27 квітня на припʼятському радіо оголосили про “тимчасову евакуацію” мешканців Припʼяті
– найближчого до ЧАЕС міста з населенням близько 50 тисяч.
Місто розділили на
5 секторів. У кожному призначили відповідальних. Працівники штабу обійшли
квартири. Рекомендували зачиняти вікна, балкони, вимкнути електроприлади,
перекрити воду та газ і взяти з собою особисті речі, цінності, документи та
продукти харчування на перший час. Інші речі, наприклад, посуд і дитячі
іграшки, а також свійських тварин вивозити не дозволили. Зі спогадів Людмили
Харитонової: “Трагічним було прощання з домашніми тваринами: котами, собаками.
Кицьки, витягнувши хвости, заглядали в очі людям, нявчали, собаки вили,
прориваючись до автобусів. Але брати тварин категорично заборонялося. В них
була дуже радіоактивна шерсть”.
Аби зменшити
кількість багажу та не викликати ажіотаж, людям сказали, що за три дні вони
зможуть повернутися додому. О 13:50 жителі зібралися біля під'їздів будинків, а
від 14-ї почали прибувати автобуси. О 16:30 евакуацію населення з міста
закінчили. Вивезли 44,5 тис осіб. У Прип’яті залишилося 5 тис, які були
залучені до невідкладних робіт.
Увечері 1 травня
вітер з Чорнобиля повернув на Київ. У місті почав стрімко підвищуватися
радіаційний фон. Тим не менше, парад відбувся. 2 травня радянське керівництво
ухвалило рішення про евакуацію населення з 30-кілометрової зони навколо
Чорнобильської атомної станції – на 6-й день після аварії.
До 6 травня
евакуювали понад 115 тисяч людей із 30-кілометрової зони навколо ЧАЕС. Від
радіації ця територія постраждала найбільше. Пізніше її назвали Чорнобильською зоною
відчуження, до якої увійшли північ Поліського та Іванківського району Київської
області (там розташована електростанція, міста Чорнобиль і Припʼять), а також
частина Житомирської області аж до кордону з Білоруссю. Сотні невеликих селищ,
що опинилися в епіцентрі забруднення, зрівняли з землею бульдозерами.
Більшість людей
виселяли до сусідніх районів Київської області. Для працівників ЧАЕС та їхніх
сімей наприкінці 1986 року почали будувати наймолодше місто України – Славутич.
Спорудження завершили в рекордно короткі терміни – перші мешканці оселилися в
1987–1988 роках.
16.04.21 Година спілкування
Тема «Соціальні мережі: реальна загроза»
Мета: Ознайомитись з поняттям «кібербулінг», з’ясувати його причини,
роздивитись різновиди, ознаки. Скласти поради другу «Як себе захистити в
соціальній мережі»
Небезпека
чекає нас в інтернеті навіть у звичайних, на наш погляд, життєвих ситуаціях.
Прогрес – явище різнобічне, яке разом з користю і розвитком несе нові ризики та
проблеми. Один із прикладів такої проблеми – кібербулінг. Це досить нове
поняття для нашої країни, воно прийшло до нас із Заходу разом із чатами і
соціальними мережами.
Кібербулінг – психологічне насильство та агресія у соціальних
мережах. Віртуальні агресори публікують інформацію, яка
принижує жертву,
відправляють їй повідомлення з погрозами, викладають
фотографії і відео зі
знущаннями.
Щоб більше
дізнатися про небезпеки в соціальних мережах,пропоную вам передивитися
відеоролики
Правила-поради для подолання кібербулінгу
1. Не поспішай викидати свій негатив у кіберпростір.
Перш ніж писати і відправляти
повідомлення, слід заспокоїтися, вгамувати злість, образу, гнів.
2.Створюй власну онлайн-репутацію, не купуйся на ілюзію анонімності.
Хоча кіберпростір і надає додаткові
можливості відчути свободу і розкутість завдяки анонімності, існують способи
дізнатися, хто стоїть за певним нікнеймом. І якщо некоректні дії у віртуальному
просторі призводять до реального шкоди, все таємне стає явним. Інтернет фіксує
історію, яка складається з публічних дій учасників і визначає онлайн-репутацію
кожного – накопичений образ особистості в очах інших учасників. Заплямувати цю
репутацію легко, виправити – важко.
3.Зберігай підтвердження фактів нападів.
Якщо тебе дуже засмутило повідомлення,
картинка, відео тощо, слід негайно звернутися до батьків по пораду, зберегти
або роздрукувати сторінку самостійно, щоб порадитися з дорослими в зручний час.
4.Ігноруй одиничний негатив.
Одноразові образливі повідомлення
краще ігнорувати – часто кібербулінг внаслідок такої поведінки зупиняється на
початковій стадії. Досвідчені учасники інтернет-дискусій дотримуються правила:
«Найкращий спосіб боротьби з неадекватними – ігнор».
5.Якщо ти став очевидцем кібербулінгу, правильною поведінкою буде:
а) виступити проти агресора, дати йому
зрозуміти, що його дії оцінюються негативно,
б) підтримати жертву – особисто
або в публічному віртуальному просторі надати їй емоційну підтримку,
в) повідомити дорослим про факт
некоректної поведінки в кіберпросторі.
6.Блокуй агресорів. У програмах обміну
миттєвими повідомленнями є
можливість блокувати повідомлення з
певних адрес. Пауза в спілкуванні часто відбиває в агресора бажання
продовжувати цькування.
7.Не варто
ігнорувати агресивні повідомлення, якщо листи невідомого вам відправника
систематично містять погрози або порнографічні сюжети.
У цьому випадку слід скопіювати ці повідомлення і звернутися до правоохоронців.
Питаннями кібербезпеки займаються спеціально створені відділи міліції, й
інтернет хулігана можна знайти й покарати. Якщо образлива інформація розміщена
на сайті, слід зробити запит до адміністратора для її видалення.
09.04.21 рік
Виховна година на тему «Цікаві історичні події. Квітень», присвячені 30-річчю Незалежності
України.
Мета: ознайомитися з цікавими історичними подіями,
які відбувались у квітні різного періоду звитяжної історії України для національно-патріотичного виховання учнівської
молоді.
Подія «Початок Коліївщини»
У квітні відзначається низка важливих історичних та державотворчих дат. Однією із найважливіших є День початку антитерористичної операції на Сході України. Відповідно пропоную вам перелік інформаційних матеріалів для ознайомлення
1.Дмитро Шурхало. 250-річчя Коліївщини: як «сухопутні пірати» стали «народними месниками»:
https://www.radiosvoboda.org/a/29252498.html
2.Судити чи розуміти гайдамаків? Тарас Чухліб про Коліївщину: https://www.istpravda.com.ua/articles/2015/12/16/148812/
3.Виставка
Центрального державного історичного архіву України до 250-річчя Коліївщини:
https://cdiak.archives.gov.ua/v_do_250_Koliivshchyny.php
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Орієнтовні питання для обговорення:
- Чи було щось нове, що ви дізналися з основної теми уроку?
- Що вас найбільше вразило? Чому?
- Які здобутки діяча із додаткової теми вам найбільше запам'яталися? Чи мають вони значення для сьогодення?
- Поміркуйте, чи хотіли б ви бути схожими на видатного діяча з додаткової чи основної теми уроку? Якщо так, то чим саме, якими рисами характеру?
- Пригадайте, чи є у вашому населеному пункті місця пам'яті, присвячені видатним діячам, або пов'язані з їхньою діяльністю? Якщо так, то спробуйте скласти в довільній формі “з пам'яті” опис цього місця (це може бути пам'ятник, меморіал, погруддя, пам'ятна дошка, визначна споруда, будівля, площа тощо).
- Які емоції й асоціації у вас викликає слово “війна”? Як гадаєте, чи справді це явище - “батько усього” та рушій прогресу, чи це завжди руйнування, горе, страх і смерть? Обмінятися думками.
- Чи є у вашій родині, або серед найближчого оточення ті, хто брав (або бере) участь у сучасній російсько-українській війні, відстоюючи незалежність України? Якщо є бажання, поділись із іншими їхньою історією.
- Як ви вважаєте, які риси характеру треба мати, щоб стати на захист власної країни, навіть попри суттєву перевагу ворога? Поміркуй, яка мотивація рухає нашими захисниками стати до зброї.
Немає коментарів:
Дописати коментар